2021-2022 URAP Türkiye Sıralaması'na, üç yıl önce bölünerek yeni kurulan Üniversiteler ilk kez dahil edildi. 

Destici cenaze namazı öncesinde açıklamalarda bulundu (VİDEO HABER) Destici cenaze namazı öncesinde açıklamalarda bulundu (VİDEO HABER)

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan “2021-2022 URAP Türkiye Sıralaması”na, üç yıl önce bölünerek yeni kurulan Üniversiteler ilk kez dahil edildi. 

URAP’ın 8 Ekim 2021 tarihli Basın Açıklamasında “Mayıs 2018’te kurulan Konya Teknik üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez Türkiye sıralamasına alınmalarına karşın listeye 86’ncı ve 87’nci sıradan girmeleri önemli bir başarıdır” şeklinde değerlendirmeye yer verildi. Sıralamayı değerlendiren Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu “Normalde üniversite sıralamaları geçmişe dönük 5 yıllık veriler kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenledir ki bu tür sıralamalara bizim gibi yeni kurulan üniversiteler 5 yılını doldurmadan genellikle alınmamaktadır. Ülkemizin önemli değerlendirme kurumlarından biri olan URAP’ın 2021-2022 Türkiye Sıralamasına üç yıl önce kurulan Üniversiteler ilk kez bu yıl dahil edildi.  Yeni kurulan Üniversiteler arasında olan Eskişehir Teknik Üniversitesi de URAP’ın yapmış olduğu Üniversite sıralamalarına bu yıl ilk kez dahil edilmiş olmasına ve geçmiş 5 yıl performansı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen 179 üniversite arasından 87.sıradan giriş yaptı” dedi.

Rektör Döğeroğlu, “Araştırma Üniversitesi olma hedefimiz doğrultusunda araştırma çıktılarımızın hem nitelik hem de niceliğini arttırmak üzere attığımız adımların sonuçlarını toplam yayın sayımız, Q1ve Q2 yayın sayımız, atıf sayılarındaki artışlarda ve çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirme raporlarında artık görmeye başladık. Bu yılki URAP Türkiye sıralamasında 2016-2020 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 18 Mayıs 2018 olduğu için önceki yıllara ilişkin araştırma çıktıları da doğal olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak değil Anadolu Üniversitesi altında görünmektedir. Bu yüzden de sıralamada kuruluş tarihi eski olan ve değerlendirme dönemi öncesinde 5 yıllık araştırma performansı bulunan üniversiteler avantajlı konuma gelmektedir.  Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak araştırma performansımızla yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğimize ve sıçramalı iyileşmelerle 2025 yılında ilk 20’ye girebileceğimize inanıyorum’’ diye konuştu.