Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Şehir merkezindeki dükkanlar, iş yapamadığı ve kiraların yüksek olmasından dolayı bu dükkanlar mecbur boşaltılmış oluyor” dedi.

Soğuk havaya rağmen gondol keyfi sürüyor Soğuk havaya rağmen gondol keyfi sürüyor

Dükkan kira fiyatların standardının olmadığını belirten Çelik, dükkan kira ücretlerinin arz talep dengesinin belirlediğini aktardı. Çarşı merkezindeki dükkanların boşalmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, ev kiralarında olduğu gibi dükkan kiralarında da artış yaşandığını kaydetti.

kiralar-yüksek-geliyor

Bugünlerde ticaretin zayıfladığını ve kış gelmesiyle de yakıt ve kira giderlerinin yüksek olması dükkanların boşalmasına neden olduğunu aktaran Çelik, “İnsanların alışveriş alışkanlıkları değişti. Örneğin bir kot alacak vatandaş önceden Hamamyolu Caddesi’ndeki bir dükkandan ya da Taşbaşı etrafındaki dükkanlardan alırdı. İnsanlar alışveriş merkezlerine gidiyor. Otoparkına rahatça aracını bırakıp saatlerce alışveriş yapabiliyor. Çarşı merkezine gelip alışveriş yapmak isteyen vatandaş, aracını koyacak yer bulmakta zorlanıyor. İnsanların alışveriş alışkanlığı değiştiği için bizler de görüyoruz, çarşıdaki dükkanlarda boşluklar var. Şehir merkezindeki dükkanlar iş yapamadığı ve kiraların yüksek olmasından dolayı bu dükkanlar mecbur boşaltılmış oluyor” şeklinde konuştu.