Eskişehir’de hayata geçirilen projeler bir çok il ve ilçeye örnek oluyor. Bu nedenle Eskişehir’in projelerini yerinde görmek ve incelemek isteyen heyetler sık sık Eskişehir’e geliyor.

Sadece yurt içinden mi?

Yurt dışından bile heyetler gelip incelemelerde bulunuyor.

Geçtiğimiz gün de Eskişehir’e önemli bir konuk geldi.

Atanması Türkiye genelinde ses getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi’nde Başkan Büyükerşen ile buluşarak kent içi ulaşım hakkında bilgiler aldı.

 

***

Temmuz ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Raylı Sistem Daire Başkanlığı görevine atanan Alpkökin, Eskişehir’de hayata geçen şehircilik çalışmalarını yerinde incelemek üzere kente gelerek, kent içi ulaşımda vatandaşların yoğunlukla tercih ettiği hafif raylı sistem ve diğer şehircilik çalışmalarını yerinde inceledi.

Eskişehir’e 2 günlük teknik bir gezi için geldiğini ve gördüğü her yere hayran kaldığını belirten Alpkökin “Sayın Yılmaz Büyükerşen’in vizyonuyla muhteşem bir kent tasarlanmış. Burada gördüklerimden çok etkilendim” dedi.

 

***

Eskişehir’e gelip de etkilenmeden giden şu anda yok.

Her ne kadar bazıları Eskişehir’deki hizmetleri eleştirse de, beş dönemdir Büyükerşen’i seçen Eskişehirliler başta olmak üzere dışarıdan gelen insanlar da beğenilerini dile getiriyorlar.

Hayata geçirilen projeler boşuna ödül almıyor.

Bu projeler için boşuna övgü düzülmüyor.

Büyükerşen de bu övgüleri karşılıksız bırakmadı ve  “Sayın İmamoğlu’nun Pelin Hanım’a böyle önemli bir görevi vermesi rastlantı değil. Kendisi raylı sistemlerde önemli bir ülke olan Japonya’da eğitimini tamamlamış, bu alanda donanımlı bir akademisyen. İnanıyorum ki İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun hayata geçirmek istediği projelere fikirleri, tecrübeleri ve çalışmalarıyla destek olacaktır. Biz de kendileri ile her zaman iletişim halinde olacağız. Kendisine önümüzdeki süreçte başarılar diliyorum” dedi.

Böylece İstanbul’dan da projelerimiz incelenmek üzere gelindi.