Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat verileri konusunda bir açıklamada bulundu.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 5 Öğretim Üyesi alıyor Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 5 Öğretim Üyesi alıyor

Başkan Küpeli, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre, Eskişehir’in haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 46 oranında ihracatını arttırarak, 69,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Başkan Küpeli açıklamasında Eskişehir’in haziran ayı ihracat verilerini de değerlendirerek, “Nisan’da 49, mayısta 47,5 milyon dolar olan aylık ihracatımız haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 46’lık artışla 69,5 milyon dolar oldu. Eskişehir’in ilk 6 aylık toplam ihracatı 430 milyon dolara ulaşmış durumda. Şirketlerimiz pandeminin etkisinden hızla çıkmaya, ihracat yapmaya ve kendilerini toparlanmaya başladılar. Son 3 ayda yaşananları göz önüne getirdiğimizde hiçte kolay bir süreç geçirmedik. 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde Eskişehir’in ihracatı 527 milyon dolardı, bu yıl geçen senenin aynı dönemine göre 97 milyon dolarlık ihracatımızda bir azalma görülüyor. Bunda en büyük etken özellikle havacılık sanayi ürünleri ihracatımızın bizim dışımızda dünyada bu sektördeki gelişmelerin bize olan yansımaları nedeniyle bir miktar ihracat kaybı yaşamaktayız. Eskişehir’in sektörel bazda ilk 6 aylık ihracat verilerini 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, makine sektörünün yüzde 7, kimyevi maddeler sektörünün yüzde 11, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün yüzde 12, madencilik sektörünün yüzde 6,5 ve mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörünün ise yüzde 14 oranında ihracatını arttırdığını görüyoruz. Düşüş yaşanan bazı sektörlerde ise ihracat pazarlarımızın normale dönmesiyle birlikte aylık ihracatımızın yakın zamanda eski temposuna kavuşacağını öngörmekteyiz” diye konuştu.