İYİ Parti İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Dervişoğlu, ülke ve şehir gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Dervişoğlu yerel seçim politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yerel seçimlerde her seçim bölgesinde kendi adayları ile girecekleri daha önce ifade ettiklerinin altını çizen Dervişoğlu, partinin Genel İdare Kurulu tarafından, alınmış bir karar olduğuna vurgu yaptı. Dervişoğlu, “Başka bir siyasi partinin kongresinde yaşanan gelişmeler ve değişiklikler, kararımızı etkilemeyecektir. Geçen 2019 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ile yapılan ittifakın, müzakerelerine katılmış o dönemde İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcısıydım. Biz o ittifakı herhangi bir belediyeyi kazanabilmek, İyi Parti açısından yüksek oy almak için yapmadık. Biz, o birlikteliği 2023 seçimlerin Recep Tayyip Erdoğan’ın yenilebileceğini göstermek için yaptık. 2023 seçimlerini aday belirleme sürecinden dolayı da kaybettik. Kendi adaylarımızı mukayese ettiğimizde mevcut belediye başkanlarının önünde gördüğümü ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Eskişehir’e gelmeden İl Başkanlığı ile görüştüğünü ifade eden Dervişoğlu, Eskişehir’de parti olarak takipçisi olmaları gereken konular ve sorunlar hakkında bilgi aldığını dile getirdi. Dervişoğlu, “Eskişehir Stadyumu’nun isimin Atatürk olması için, TBMM’de üzerimize düşeni yapacağız. Eskişehir’in gururu olan TÜLOMSAŞ’ın Arap sermayesine satılacağı konuşuluyormuş, Seyitgazi yolunun, Alpu yolunun, çevre yolunun, termal zenginliklerin kullanılması ve mezbaha eksikliği gibi konuların takipçisi olacağız

“ESKİŞEHİR ATATÜRK KENTİ’DİR”

Atatürk’ün ebediyete irtihalin 85. Yılının anıldığını hatırlatan Dervişoğlu, kendileri açısından sadece Atatürk’ü anmanın değil anlamanın önemli olduğunu kaydetti. Dervişoğlu, “Atatürk Anadolu’ya çıkarak büyük bir kurtuluş mücadelesi başlatmıştır. Bu başka bir ülke de yaşanmamıştır. 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarını kabullenmeyen bir millettir Türk Milleti. Bugün Anadolu yaylasında Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlamayı becerebildiysek, bunun Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete borçlu olunduğunu hiç kimse inkâr etmemelidir. Bugün Filistin’de, Suriye’de yaşananlar Türkiye’de yaşanıyor olabilirdi. Batılı emperyalistlerin topraklarımız üzerinde her zaman gözü var. Bu coğrafyada tutunabiliyorsak, bu kadar farklı etnik kökenin bulunduğu yerde milli kimliğimiz ile ayakta durabiliyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal’in ülkü ve hedeflerine borçluyuz” dedi.

Dervişoğlu daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulundu.