Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törenle kentte çeşitli tesislerin toplu açılışlarını gerçekleştirdi.

Toplu açılış törenine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan ve AK Parti Milletvekili adayları katıldı. Törenin açılışında Genel Başkan Destici ve Bakan Fatih Dönmez birer konuşma gerçekleştirdi. Ardından alana gelen Erdoğan, sahneye çıktı. ‘Türkiye ve dünyanın imrendiği Eskişehir’de sizlerle beraber olmanın memnuniyeti içerisindeyiz’ diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, ‘‘Beylikova’da keşfettiğimiz 694 milyon ton Nadir Toprak Elementi rezervimizi işleyecek pilot üretim tesisinin açılışını da yapıyoruz. Bu madenlerin enerjiden savunmaya, kimyadan cam ve seramik üretimine kadar geniş bir kullanım alanı var. Bunlar öyle stratejik ürünler ki Amerika ile Çin arasındaki ekonomik çekişmenin en önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Açılışını yaptığımız pilot tesis ilk aşamada yılda 1200 ton cevher işleyerek işe başlayacak. Hemen ardından yıllık üretimi 570 bin tona çıkartacak yeni bir tesis kuracağız. Ayrıca bu yıl içinde Eskişehir’e 501 milyon liralık yatırımla 3 yeni bor işleme tesisi daha kazandıracağız. Nadir Toprak Elementi Tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum’’ diye konuştu.

tayyip 2

Pencere yenilemede antrasit ve altın meşe rengi revaçta Pencere yenilemede antrasit ve altın meşe rengi revaçta

GEMLİK LİMANI MÜJDESİ

İkinci müjdesinin ülkemizin ilk yerli elektrikli lokomotifi E-5000’in lokomotif ve alt sistemlerinin tasarımı, imalatı ve montajı tamamlanarak test ve sertifikasyonuna başlanması olduğunu ifade eden Erdoğan, ‘‘Önümüzdeki 10 yıl içinde ihtiyaç duyacağımız 500 lokomotifi burada üreteceğiz. Ülkemize 1,5 milyar avroluk katma değer kazandıran bu projenin ilk hareket testine canlı bağlantı ile şahitlik edeceğiz. Bu proje ile ülkemize yeni bir değeri kazandıran Eskişehir’i, Devlet Demiryollarımızı, TÜBİTAK’ı ve özel şirketlerimizi tebrik ediyorum. Eskişehir lokomotif üretimi, akülü manevra aracı imalatı, döner köprü imalatı, araç taşıma vagonu geliştirilmesi gibi birçok yeniliğe bizim dönemimizde imza attı. Tüm bu yatırımlarla Eskişehir’e değer kattık. Yeni yatırımlarla yeni değerler kazandırmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede TÜRASAŞ ve URAYSİM yatırımlarıyla Eskişehir’i raylı sistemler teknolojilerinin de merkezi haline getiriyoruz. Eskişehir sanayisinde üretilen ürünlerin Gemlik Limanı’na ulaştırılmasını sağlayacak raylı sistemin inşasına da yakında başlıyoruz’’ şeklinde konuştu.

ALPU YOLU SENEYE TAMAM

Kente yaptıkları ve yapacakları diğer yatırımlar hakkında da bilgi veren Erdoğan, ‘‘Sadece bunlarla kalmıyoruz. Eskişehir türküsü ne diyor. Ağacın çürüğü özünden olur. Yiğidin iyisi sözünden olur. Biz de bugüne kadar size ne söz verdiysek hepsini de yerine getirdik. Son 20 yılda Eskişehir’e bugünün rakamlarıyla toplam 67,2 milyar liralık kamu yatırımı yaptık. Eğitimde 3 bin 90 adet yeni derslik inşa ettik. Şehrimize 3. Devlet üniversitesini kurduk. Gençlik ve sporda 8 bin 772 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları açtık. 33 bin seyirci kapasiteli stadyum dahil toplam 41 spor tesisi kazandırdık. Kültürde bütün ilçelerimize kültür merkezleri açtık. Kültürel mirasımızın sembol eserlerini restore ettik. Bilim ve kültür sanat merkezleri, kütüphaneler yaptık. Sosyal yardımlarda Eskişehirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 2 milyar liralık kaynak aktardık. Sağlıkta 1081 yataklı Şehir Hastanemiz ve 600 yataklı Yunus Emre Eğitim ve Araştırma Hastanemizin de aralarında olduğu 26 tesis inşa ettik. Çevre Şehircilikte 9 bin 567 konutu tamamlayıp teslim ettik. 3 bin 580 konutun inşasına devam ediyoruz. İlk evim kampanyamız çerçevesinde ilimize toplam 2 bin 599 konut daha yapacağız. Şehrimizde 4 Millet Bahçesi projemizden birini tamamladık diğerleri ile ilgili çalışmamız sürüyor. Ulaştırmada 90 kilometreden devraldığımız yol uzunluğunu 227 kilometre ilave ile toplamda 317 kilometreye çıkardık. Seyitgazi-Kırka yolunun ihalesini yakında tamamlıyor inşasına başlıyoruz. Alpu bağlantı yolunu da seneye tamamlıyoruz. Eskişehir’i önce Ankara’yla, sonra Konya’yla, İstanbul, Sakarya, Bilecik ve Kocaeli ile yüksek hızlı trenle bağladık’’ diye konuştu.

tayyip5

‘SEYİTGAZİ’YE DOĞALGAZ ARZI SAĞLAMAYI PLANLIYORUZ’

Tarımda ve ormanda Eskişehir’e 11 baraj, 34 sulama tesisi, 13 arazi toplulaştırma projesi, 11 gölet, 33 taşkın koruma tesisi, 2 yeraltı depolama tesisi, 2 hidroelektrik santral kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, ‘‘Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleri ile Eskişehir’de 151 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Eskişehirli çiftçilerimize toplam 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide 2 teknokent, 20 araştırma geliştirme merkezi, 4 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki işyeri sahiplerine 4 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Enerjide ilimiz nüfusunun yüzde 90’ı doğalgaz imkanından faydalanıyor. Şimdi de Fatih Bey’i Eskişehir’den milletvekili adayımız yaptık. Önümüzdeki dönemde Seyitgazi’ye doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz. Gördüğünüz gibi saatlerce anlatsak bitmeyecek hizmetlerimiz ve eserlerimiz var. Sizlerden sandığa giderken tüm bu eser ve hizmetleri gözünüzün önüne getirerek karar vermenizi özellikle istiyorum. Ben Eskişehir’in en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Biz 20 yıldır sadece hizmet ve eser siyaseti yaptık. Şimdi de Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla bu eser ve hizmet siyasetini taçlandırmak istiyoruz’’ diyerek sözlerini noktaladı.