Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği, (ERBALDER) 2’nci kuruluş yıldönümünü üyeleriyle birlikte düzenlenen iftar programında kutladı.

Programda bir konuşma yapan ERBALDER Başkanı Neziha Bilen, ‘‘Bu gece ERBALDER ailesi olarak, yüreklerimizin bir attığı kardeşlik sofrası olan iftar sofrasında buluştuk. Millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde, dayanışma ruhumuzu zirveye çıkartarak, birlik ve beraberlik içinde olmamızın önemini daha iyi kavramış olduk. Tam iki yıl önce, 8 Nisan 2021’de, ortak değerlerimizin etrafında buluşup Eskişehir Rumeli Camiasında bir meşale yakarak yola çıktık. 1923’de Balkanlar’dan gelip şehrimize yerleşen Atalarımızın kurduğu Rumeli Muhacirlerin Cemiyeti Hayriyesi’ni yaşatma ve misyonunu devam ettirme onurunu taşımaktayız.  Sosyal bilincine sahip, Atatürk ilkelerine bağlı, Cumhuriyetimizin gösterdiği yol doğrultusunda ilerlemekteyiz. Tüm gayemiz, Atalarımızdan kalan bu eşsiz mirası emanet olarak korumak, tanıtmak ve genç nesillere aktararak yaşatmaktır.

erbalder-3

Amacımız, kültürümüzü yaşatmanın ve geliştirmenin yanı sıra, toplumsal fayda sağlayan örnek bir STK olmaktır. İki yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirdiğimiz birçok etkinlik bu başarının bir kanıtıdır. Bu gece, dayanışma ruhu içinde gönüllerimizi birleştirerek, var olan samimi ve dostluk ilişkilerimizi daha da pekiştirdik ve güçlendirdik. Bizi varlığı ile onurlandıran güzel yürekli ERBALDER üyelerimize ve Rumeli sevdalı dostlarımıza, organizasyonunda başta değerli arkadaşımız Tülay Önce olmak üzere emeği geçen herkese gönül dolusu sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki doğdun, iyi ki varsın ERBALDER!’’ ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından pasta kesimi ile ERBALDER’in 2’nci yaşı kutlandı.


 

Sakarya Nehri’nde kano yapan sporcular heyecan dolu anlar yaşadı Sakarya Nehri’nde kano yapan sporcular heyecan dolu anlar yaşadı

(Onur Şentürk)