Bilge, tedbirlerin gevşetilmesi ile Covid-19 ve grip nedeniyle fazla kişinin hasta olabileceği ve sağlık sisteminin daha fazla yorulabileceğini belirtti.

İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, bu yıl tedbirlerin gevşetilmesi ile birlikte Covid-19 ve grip nedeniyle çok fazla kişinin hasta olabileceği ve sağlık sisteminin daha fazla yorulabileceğine dikkat çekti.

22 yaşındaki çobanın öldürülmesiyle ilgili ilk duruşma görüldü 22 yaşındaki çobanın öldürülmesiyle ilgili ilk duruşma görüldü

il sağlık müdürü

Covid-19 aşılarının virüsün şu anda dolaşımda olan tüm mutasyonlarına karşı etkili olduğunu belirten Uğur Bilge,“ Dünya için bu yıl beklenti Covid-19 ve Grip nedeniyle çok fazla kişinin hasta olabileceği ve sağlık sisteminin daha fazla yorulabileceği şeklindedir. Özellikle grip nedeniyle yoğun bakım yatağı ihtiyacı olabilecek hastalar Covid-19 nedenli yoğun bakım yatışları ile birlikte sağlık sistemine ek yük getirecektir. Uzmanlar özellikle bu yıl gribin güçlü bir geri dönüş yapabileceği konusunda endişeliler. Tüm sağlık çalışanlarımız ve hastanelerimiz artık pandemi dalgalanmalarını nasıl yöneteceklerini öğrendiler fakat vaka sayılarının azalmasına ihtiyacımız var ve bunun için aşılar en güçlü silahımız. Aşılanarak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak vakaları azaltabilir ve yeni varyant oluşumunu önleyebiliriz. Bu kurallara uymayanlar hem hastalıkların yayılmasına hem de yeni varyantların oluşmasına neden olabilirler. Bu nedenle aşı hakkı tanımlanan kişileri tam doz Covid-19 aşısı ve grip aşısını olmaya davet ediyorum. Endişe yok tedbir var’’ diye konuştu.