Kitapevi çalışanı Özgür Özyürek, 2023 yılında vatandaşların kitaplara olan ilgisini kendi gözlemleriyle anlatarak, kitaplara olan ilginin bir önceki yıla göre nasıl bir durumda olduğunu anlattı. Eskişehir’de vatandaşların kitaplara olan ilgisinin her zaman iyi bir konumda olduğunu ifade eden Özyürek, kitap okuma sayısının düşüşte olmadığını, ancak önceki yıla göre çok da artmadığını söyledi. Geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen türün kişisel gelişim kitapları olduğunun altını çizen Özyürek, “Eskişehir’de kitaba olan ilginin yıldan yıla düşüş gösterdiğini söylemek zor. Eskişehir öncelikle bir öğrenci kentidir ve aynı zamanda Eskişehirliler de kitapla ilgili vatandaşlardır. Yani kitapla iyi bir ilişkiye sahipler, bu sebeple 2023 yılında da kitap okuma oranlarında düşme olduğunu söylemek zor. Özellikle de belli başlı kişisel gelişim kitapları, İlber Ortaylı’nın, Celal hocanın ve Gülseren Budayıcıoğlu‘nun kitapları her zaman okunuyor. Yeni çıkan romanlar, yani edebiyat o kadar okunmuyor diyebilirim ama yeraltı edebiyatı diye tabir edilen, gençlerin yöneldiği ‘wattpad’ dediğimiz yayınların satışı yüksek durumda. Özellikle kişisel gelişim kitaplarında ciddi bir talep var. O talep 2023 yılında da aynı şekilde devam etti. 2022 ve 2023 yılındaki kitap okuma oranı hemen hemen aynı diyebilirim. Kişisel gelişim kitaplarına olan ilgi galiba normal, demek ki insanlar kendilerini iyi hissetmiyorlar. Bu sebeple psikolojik ve kişisel gelişim kitapları ön planda diyebiliriz. İlginin devam etmesi iyi, özellikle gençler açısından devam etmesi umut vericidir. Gençlerin gelip kitap alması umut verici bir durum çünkü onlar ilerinin ciddi okuyucuları olacaklar” dedi.

kişisel-gelişim-türü2

“2024 yılında ilginin daha da artacağını düşünüyoruz”
Eskişehir’de kitap okumaya olan ilgiden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Özgür Özyürek, 2024 yılında ilginin daha da artacağından umutlu olduklarını söyledi. Eskişehir’de kitap okumak isteyenlerin ekonomik olarak zorlanmaması için kent esnafı tarafından yapılan çeşitli kampanyaların kitaplara olan ilgiyi arttırdığını ifade eden Özyürek, şunları anlattı;

"Bu yıl kitapları çıkacak yazarlar için düzenli olarak sorulan sorular var. Biz zaten düzenli olarak kendi yayınevimizin bastığı kitapları getiriyoruz, Yayınevinin rafları şu anda dolduruldu. Bu yıl ki tek sorunumuz fiyatlar olacak gibi duruyor. Tabi biz esnaf olarak fiyatların etkisini azaltıyoruz. Eskişehir’in bu yönü çok iyi çünkü üniversiteye gelen öğrencilerde bu durumlardan faydalanıyor. Şöyle ki; alınan kitap 4 ay içinde okuyup getirildiğinde yarı fiyatına kadarını geri alabiliyorlar. Zaten çeşitli dükkânlarda, kütüphanelerde falan da kitap kiralama var. Ayrıca ikinci el kitap bulabilmek Eskişehir’de yaşayanlar için büyük avantaj, 2024 yılında ilginin daha da artacağını düşünüyoruz.”