Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Şube Başkanı Ender Kelleci, Resmi Gazete’nin 31 Temmuz 2018 tarihli sayısında yayınlanan elektrik faturalarına yapılan zamla alakalı düzenlediği basın açıklamasında, 4 kişilik bir ailenin en düşük seviyedeki faturasına 9,5 TL’lik zam yapıldığını belirtti.

1 Ağustos 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak olan elektrik zammı ile konut faturalarında yüzde 9, sanayi faturalarında ise yüzde 14’lük bir artış olduğunu ifade eden Kelleci, gelecek aylarda elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yapılmış olan yüzde 49,5’lik zammın da gelecek aylarda elektrik faturalarına yansıyacak artışın habercisi olduğunu iddia etti. Kelleci, sanayi abonelerinin faturalarına yansıyacak olan yüzde 14’lük zam haricinde iletim sisteminden enerji alan Organize Sanayi bölgelerinde bulunan sanayi kuruluşlarının faturalarına ise yüzde 15,2 oranında zam yapıldığını vurguladı.

Gözden kaçırmayın

Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor

‘ÇİFTÇİLER, ELEKTRİĞİ YÜZDE 27,2 ZAMLI KULLANACAKLAR’

Alçak gerilimden elektrik alan aboneler içinde yılbaşından itibaren en yüksek elektrik zammının tarımsal sulama tarifesinde gerçekleştirildiğini n altını çizen Kelleci, “Çiftçiler yüzde 13,9’luk zamla elektriği bu yıl yüzde 27,2 zamlı olarak kullanacaklar. Tarımsal sulamanın arttığı bir dönemde çiftçiye yapılan bu zam başta üretimi olumsuz etkileyecektir. EPDK’nın aldığı zam kararı, elektrik tarifelerinin her an değişebileceği algısını oluşturmuş; sanayici ve yatırımcının ekonomik planlamasını etkilemiştir. Sanayiciye uygulanan yüksek zamlar sebebiyle aldığımız her ürün ve hizmetin de zamlanacağı gözükmektedir” şeklinde konuştu. Kelleci, EMO Eskişehir Şubesi olarak elektrik tarifeleri düzenlenirken öncelikli olarak kamu yararının dikkate alınmasını talep ettiklerini ifade etti.