(Ufuk Azbay) Sünnetlik ürünler satan firma sahibi Levent Özergen, okulların açılmasıyla birlikte işlerinin yavaşladığını söyledi. Özergen “2024 için olan kampanyalarımızı ekim ayından itibaren başlatacağız. Bir aylık boşluk olur ama yeniden hızlanırız. Ürünlerin fiyatları çok yüksek her şeyin fiyatının yüksek olduğu gibi. Alım gücü biraz düştü alırken biraz zorlanıyorlar. Alamayan hiç alamıyor. Alışverişlerimizin yüzde 70’i kredi kartıyla oluyor. Fiyatlar 2 kat artı diyebilirim. İnsanlar eline para geçtikçe sünnetlik kıyafetleri düğünlerinden önce almayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

‘SİPARİŞLER OCAK AYINDA BAŞLIYOR’

Gelinliklerin sadece yazın düğün sezonunda satılmadığı ifade eden gelinlik satışı yapan işletme yetkilisi Hülya Can Toparlak, gelinlik satışlarının kış aylarında da yapıldığı dile getirdi. Toparlak, “Düğün sezonu bu yıl bizim için iyi geçti. Geçen yıla göre de satışlarımızda düşüş olmadı. Fiyatlarımız maalesef geçen yıla göre yüzde yüz arttı. Biz gelinliklerimizi kendimiz diktiğimiz için avantajlıyız. Biz kiralamada satış da yapıyoruz, kiralama daha çok tercih ediliyor. Ocak ayında siparişleri almaya başlıyoruz. Nisan ve Mayıs aylarına göre, fiyatlar daha uygun oluyor. Ocak ayından sipariş verenler müşterilerimizin yüzde 50’sini oluşturuyor” sözlerini kaydetti.

‘ZOR DÖNEMLERDEN BİRİSİDİR’

Damatlık satışı yapan Yasin Tokat, düğün sezonun okulların açılmasıyla sona erdiğini söyledi. Tokat, “Bu sezon düğün vardı, düğünde fazlalık vardı. Eskişehir’de sezon fena geçmedi. Her geçen yıl satış yaptığımız adet sayısı düşüyor. 2 bin liraya satılan damatlıklar, bu yıl 5-6 bin lira, fiyatların yüksekliğinden dolayı, damatlık smokin yerine takım elbiseden damatlık yapanlar oluyor. Giderlerimiz, bu yıl, geçen yıla göre,  en az iki kat artmıştır. Kiralar aldı başını gitti.  Kar marjlarımız düştü. Bütün esnaf kendisinden fedakârlık ediyor. 40 yıl içinde en zor dönemlerden birini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.