İstatistik veriler ve tablolarla yaptığı çalışmada ülkelerin dış borçları, işsizlik gibi tabloları Türkiye ile karşılaştıran milletvekili Emine Nur Günay, doların yükselişi ile birlikte bankaları ve enflasyonu değerlendirdi.

Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı

2018 yılı içinde tek hassas noktanın kısa vadeli dış borç stoğu ve özel sektör dış borçları olduğunu belirten Günay, “Nisan sonunda 125,5 milyar dolar kısa vadeli borç gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku 70,7 milyar dolar, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku 54,8 milyar dolar oldu. Kısacası, kısa vadeli borç stoku, Nisan 2018’de, Ağustos 2015’te gördüğü 126,8 milyar dolar seviyesinden sonra en yüksek seviyeye yükselmiş oldu. İşte bu ortamı fırsat bilen küresel spekülatörler devreye girdi ve Türkiye’ye karşı ekonomik saldırı başladı. Nisan sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonuna bakıldığında, yüzde 49,9’unun dolar, yüzde 31,7’sinin avro, yüzde 15,6’sının TL ve yüzde 2,8’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir. Siyasi istikrar aynen devam ediyor... 3 ay öncesine göre ne değişti?” dedi.