Odunpazarı İlçesi’ne bağlı Vadişehir ve Ihlamurkent üzerinde bulunan eğitim parkurunda çalışma yapan sürücü adayları trafikteki bazı sürücüler nedeniyle eğitimlerde sıkıntı yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde 2 kişinin yaralandığı bir kazanın da meydana geldiği parkurda pek çok sürücü trafik kurallarını ihlal ediyor. Trafik kuralları çerçevesinde eğitim yapmalarına rağmen sürücülerle sıkıntı yaşadıklarını anlatan direksiyon öğretmenleri, özellikle sarı ışıkta durdukları zaman bazı şahısların kendilerine sözlü ve fiziksel saldırılarda bulunduğunu aktardı. Hem trafik kurallarının ihlal edilmemesini hem de daha iyi direksiyon derslerinin işlenmesini isteyen eğitmenler, trafik ve jandarma denetleme ekiplerinin bölgede düzenli olarak devriye atması gerektiğini düşünüyor.

“Sarı ışıkta durduğumuz için saldırılara maruz kalıyoruz”
Eskişehir’de özel bir direksiyon kursunda öğretmenlik yapan Taner Şide, Odunpazarı Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bünyesindeki Ihlamurkent ve Vadişehir direksiyon eğitim sahasında çok zorluk yaşadıklarını söyledi. Adaylarla birlikte sıkça trafik kurallarına uymayan sürücülerle karşılaştıklarını ifade eden Şide, “Arabalarımızın üzerinde eğitim aracı diye tabelalar var. Acemi aracı diye yazacak halimiz yok. Onu görmezden gelen bir sürü sivil araç oluyor. Eğitim esnasında yakından geçişler yapılıyor. Sinyal yakmadan birden önümüzde direksiyon kırıp, adayımızı zor durumda bırakan şoförlerle karşılaşıyoruz. Normalde sarı ışıkta durmak gerekiyor. Ancak millet sarı ışıkta geçmeye alışık bizim durmamızı yadırgarlar. Hatta ‘niye sarı ışıkta duruyorsunuz’ diyerek üzerimize yürüyenler ve küfür edenler oldu. Bu tarz saldırı gibi şeylere maruz kalıyoruz. Eğitim sahasındayız ama adaylarımızla çalışırken bize çok makas yaparlar” dedi.

“Bu eğitimler trafik ve jandarma denetleme ekipleri eşliğinde verilmeli”
Mamuca Köyü’ne kadar gidip gelinen 10 kilometrelik eğitim sahasında bazı sürücülerin eğitim yapan adayları korkuttuğuna da dkikat çeken Şide, “Kamyonundan tutun otomobiline kadar hepsinde bir problem var. 10 kilometrelik eğitim pistinde Mamuca Köyü’ne kadar gidip gelinir. Burada biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Adaylardan daha uzak geçirilmesi lazım. Onlar araba kullanmayı yeni yeni öğreniyor. Haliyle yavaş kullanıyorlar ve hızlanamıyorlar. Ancak buna bile küfür eden kişilerle karşılaştık. Bu eğitimler trafik ve jandarma denetleme ekipleri eşliğinde verilmeli. Denetleme ekipleri sadece cumartesi ve pazar günü görev yapıyorlar. Hafta içi eğitimlerde yanımızda değiller. Eğer yanımızda olurlarsa diğer araçlar bize sahipsizmişiz gibi davranamaz” şeklinde konuştu.