Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan'ın yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

"Filistin meselesine insan penceresinden baktık. İnsanı insan yapan kadim değerlerini savunduk. 7 Ekim'den bu yana elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. 8 uçak dolusu insani yardım gönderdik. 25 sağlık personelimizi Mısır'a sevk ettik. Kim yaparsa yapsın, İsrailli siviller dahil sivilleri hedef alan eylemleri mazur görmeyeceğimizi ifade ettik. İsrail devletiyle sorunumuz yok. Devlet yerine örgüt gibi hareket etme tarzını tasvip etmiyoruz. Filistin davamıza sahip çıkacağız.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölenlerin neredeyse yarısı çocuk. Bu tablo bile amacın taammüden insanlık suçu işlemeye yönelik vahşet olduğunu gösteriyor. Sadece çocukları öldürmek için gece gündüz şehirleri bombalayan, bu insanlık dışı eylemi sürdüren başka bir devlet ve ordu bulamazsınız. Buradan İsrail ve dünyaya sesleniyorum. Toplantılar yapıyorlar. Tüm dünya Hamas'ı bri terör örgütü olarak görüyor. Ey İsrail sen bir örgüt olabilirsin, Batı'nın sana borcu çok ama Türkiye'nin sana borcu yok. 

Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatanını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur. Davos'ta söylemiştim, 'Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz' demiştim. O günden bu yana Davos'a bir daha gitmedim. Hayatımda bir kere bu Netanyahu denilen adamın elini sıktım. İyi niyetimiz vardı, suiistimal edildi. İsrail'e gitme projemiz vardı, gitmeyeceğiz. İyi niyetimizi bunlar suiistimal ettiler. Bulutların üzerinden ölüm kusan ve çocukları öldürenlere 'Bir zamanlar siz de böyle koşmuştunuz, çocuklara kıymayın' diyoruz. 

"SALDIRILAR AKIL HASTALIĞINA DELALET"

Ey İsrail, bu kafayla bir yere gidemezsin. Yanına ABD'yi de al, Batı'yı da al bir yere gidemezsin. Bütün mesele adil bir dünyanın kurulmasından geçer. Çocukların anne babalarının anne babaların çocuklarının naaşlarına sarıldığı bir dünyada kimse huzurla uyuyamaz. Kimse böyle bir dünyada kendini güvende göremez. Gazze'ye yönelik saldırılar akıl hastalığına delalet eden bir haldir. Biz yer yüzünde ırkçılık yapmamış tek halkız. Bunu en iyi Yahudi toplumu bilir. Yahudilerin yaşayıp da antisemitizm ortaya çıkmamış tek devlet biziz. İsrail'in arkasındaki kimse bu iddiada bulunamaz. Hahamları dahil. 

"DEPREM FELAKETİ ÖNCELİĞİMİZ"

50 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz felaketi her zaman gündemimizin ilk sırasında tutacağız. Durup dinlenmeden çalışacağız. Bütçe önceliğimiz depremde yıkılan şehirlerimizin ayağa kaldırılmasıdır.

Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere hayat sıkıntısını ortadan kaldıracak çözümleri de geride bırakmıyoruz. Enflasyonla çok yönlü bir mücadele içerisindeyiz. Alınan önlemlerin günlük hayata yansımasını görmek biraz vakit alıyor.

Önümüzdeki dönemde çok daha fazlasını milletimize kazandırmak bizim namus borcumuzdur. Gelip geçici sıkıntıların kazanımlarımızın üstünü örtmesine ve insanlarımızı karamsarlığa itmesine izin vermeyeceğiz. 

YEREL SEÇİM MESAJI

Mahalli idareler seçimlerinde bir kez daha çok güçlü şekilde milletimizin gönlüne girmemiz gerekiyor. Muhalefetin elinde ızdırap çeken belediyeleri gerçek belediyecilikle tanıştıracağız. Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımızla beraber bir kez daha bu başarıyı göstereceğiz. Meclis grubumuzun her konuda olduğu gibi mahalli seçim çalışmalarında da partimizin lokomotifi olmayı sürdüreceğine inanıyorum.

"ORDUMUZ DESTAN YAZMAYI SÜRDÜRÜYOR"

Terörle mücadele bir diğer daimi gündemimiz ve önceliğimizdir. Kahraman ordumuz sınırlarımızda ve ötesinde destan yazmayı sürdürüyor. Tehdidi kaynağında yok etmeye yönelik güvenlik konseptimizi sürekli geliştiriyoruz. Tezkereye destek veren parti ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. Tezkerenin kabulü ve yürürlüğe girmesiyle terörle mücadele daha da güç kazandı. 

"TEZKEREYE HAYIR DİYENİ TARİH AFFETMEYECEK"

Tarih, tezkereye hayır diyerek teröristlere can suyu olanları da affetmeyecektir. Sadece parlamento değil parlamento dışındaki kurumlar içerisinde bunlara destek verenleri de tarih affetmeyecektir. Operasyonlarla terör örgütleri üzerinden kurulmak istenen projeleri çökertecek, teröristlerin başını ezeceğiz. Sırf Türkiye'ye rahatsızlık verdiği için kendi topraklarında faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarını koruyanların da bir gün hakikatı göreceklerini umuyoruz.

"GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ"

İnsani, siyasi, askeri varlığımızla Filistin tarafının garantörlerinden biri olmaya hazırız. İrade sahibi ülkeleri teklifimizi değerlendirmeye davet ediyoruz.