Çin tarafından işkenceler gördüğünü anlatan Doğu Türkistanlı mağdurlar, farkındalık oluşturmak için çıktıkları Anadolu turunda Eskişehir’e geldi.

Kablo hırsızlığı şüphelilerine adli kontrol şartı Kablo hırsızlığı şüphelilerine adli kontrol şartı

Ailelerinin Çin tarafından işkenceler gördüğünü anlatan Doğu Türkistanlı mağdurlar, farkındalık oluşturmak için çıktıkları Anadolu turunda Eskişehir’e geldi.

Ailelerinin ve diğer mağdurların sesini duyurmak isteyen Doğu Türkistanlılar, Eskişehir’de Reşadiye Camii bahçesinde bir etkinlik düzenledi. Doğu Türkistanlılara; Eskişehir Kardeşlik Platformu, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Eğitim Bir-Sen ve diğer sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Etkinliğin giriş konuşmasını yapan İHH Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Neşet Gürsoy, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmün ve soykırımın onlarca yıldır devam etmekte olduğunu belirtti. Gürsoy, “Çin devletinin hayasızca, pervasızca yaptığı soykırım, insanlık dışı muameleler artık bardağı taşırmıştır. Bundan dolayı Doğu Türkistan’dan ülkemize gelen 6 kardeşimiz, soydaşımız Eskişehir’de farkındalık oluşturmak ve halkın duyarlılığını arttırmak için yaşanan zulümleri bizzat duyuracaklar” dedi. Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirza Ahmet İlyasoğlu, yaptığı açıklamada, “Çin, Doğu Türkistan’da 1949’dan 2016 yılına kadar türlü zulüm, baskı ve katliamlara imza attı, ama yine de kana doymadı. 2014’ten beri Doğu Türkistan’ın her yerine inşa ettiği toplama kamplarında yediden yetmişe milyonlarca Doğu Türkistanlı Müslüman Türk’e insanlığın aklının ermediği zulüm ve işkencelere tabii tutmaktadır. Çin komünist rejimi, ana babayı çocuklarından, çocukları ana babasından, kardeşi kardeşten, hanımı kocasından ayırdı. Günlük hayatta selamünaleyküm, cennet ve Allah sözleri kullanmak dahi yasak hale gelmiştir. Dini nikah ve cenaze namazları yasak. İslam ve Türk mimari yapılar peyderpey yok edilmekte, Kur’an-ı Kerim’ler yakılmaktadır. 2017’den bu yana uluslararası resmi raporlara göre Doğu Türkistan’da 16 bin tane cami yerle bir edilmiştir, geri kalanların kimisi eğlence merkezlerine, içki barlarına çevrilmiş, kimisinin ise kapılarına kilit vurulmuştur. ‘Zulme susan dilsiz şeytandır, zulme susan zulme ortaktır. Zulmü durduramıyorsan, duyur.’ buyurmuşlar, biz duyurduk. Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım yapıyor. Çin’in bu uygulamaları sonucunda işlediği cinayetlerin uluslararası hukuka göre soykırım olduğu; İngiltere, Kanada, Hollanda, ABD, Belçika, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti’nin yer aldığı yedi ülke tarafından kabul edilmiştir. ABD, Kanada, Avustralya, Avrupa Birliği ve Japonya gibi hükümetler Çin’i kınamış ve yaptırımlara başlamıştır. Biz de buradan Çin’i yaptıklarından dolayı kınıyor, lanetliyoruz. İnsanlık Çin’e teslim olmadı olmayacak, Doğu Türkistanlılar Çin’e teslim olmadı, olmayacak” dedi. (İHA)