CHP’li Çakırözer Balyoz, Ergenekon ve askeri casusluk davalarında mağdur olanların haklarının iadesi konusunu Meclis gündemine taşıyarak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Davalar kapsamında yüzlerce kişinin haksız, hukuksuz yıllarca cezaevinde tutulduğunu ve özgürlüklerinin çalındığını söyleyen Çakırözer, hayatları çalınan subayların haklarının tamamının iadesini isterken, yaşamını yitirenler için şehitlik statüsü verilmesi taleplerini yeniledi, mağduriyetlerin giderilmesi için talepleri sıraladı.

HAKLARININ TAMAMI İADE EDİLMELİ

Davalar kapsamında aralarında amiral ve generallerin de bulunduğu yüzlerce subay ve astsubayın yıllarca cezaevlerinde kaldığını ve mesleklerinden atıldığını belirten Çakırözer, “Balyoz davasında haksız, hukuksuz yere yıllarca özgürlüklerinden çalınan subaylarımızın bir bölümü çok az sayıda da olsa son yapılan yüksek askeri şurada TSK’da kritik görevlere getirildi. Bu hepimiz için memnuniyet verici. Ama bu davalarda hayatları çalınan yüzlerce kahraman subayımız var. Haksız, hukuksuz yıllarca özgürlükleri ve hayatları çalınan kahraman subaylarımızın tamamına haklarının iadesi, bu davalarda çektikleri acılar nedeniyle hayatını kaybedenlere ‘şehitlik’ statüsünün verilmesi ve bu kumpasları kuran hakim, savcı, yargıç, polis ve siyasetçilerin yargılanması konusunda acil adımlar atılması en temel talepler arasındadır. Vicdanları sızlatan acıların bir nebze de olsa dinmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi adına talepler derhal karşılanmalıdır” dedi.

KAHRAMAN SUBAYLARIMIZIN SESİNİ DUYUN

Davalarda mağdur askerlerin taleplerini CHP olarak daha önce de pek çok kez gündeme getiren Çakırözer, talepler karşılanıp, hak kayıpları önlenene kadar konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Çakırözer, “Daha önce de defalarca dile getirdik. Yaşanan hak kayıplarının önlenmesi için İstanbul Milletvekilimiz Akif Hamzaçebi ve eski milletvekilimiz Dursun Çiçek’in kanun teklifleri her seferinde reddedildi.  Bu karaman subaylarımızın uğradıkları hukuksuz kumpaslar yüzünden yaşadıkları mağduriyetlerin biraz olsun giderilmesi için tüm hakları iade edilmelidir” dedi.

Eskişehirli sanayicilerin sorunları Türkiye Ekonomi Şurası’nda ele alındı Eskişehirli sanayicilerin sorunları Türkiye Ekonomi Şurası’nda ele alındı

HANGİ ÇALIŞMALARI YAPTINIZ?

Çakırözer Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, “Balyoz, Ergenekon ve İzmir Askeri casusluk davalarında özgürlüklerinden mahrum bırakılan TSK mensubu sayısı nedir? Bunlardan kaçı emekli edildi, kaçı görevlerine iade edildi? Göreve iade edilenlerin kaçı aynı statüde ve aynı koşullarda iade edilmiştir? Bu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi konusunda bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır?” diye sordu.