Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, önceki gün yine gündemdeydi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden gündem dışı yaptığı konuşmada Ak Parti’ye geçmek için teşvik aldığı iddialarına yanıt verdi.

Ancak kürsüden doğru dürüstçe konuşmasına pek fırsat vermediler.

Özellikle İYİ Partili milletvekilleri sık sık sözlerini keserek, sataşmalarda bulundular.

Zaten süresi de 5 dakikayla sınırlıydı.

5 dakika konuşması için kısa bir süreydi, bir de üstüne üstlük, sözleri sık sık kesildi.

***

Meclis kürsüsünden anlatamadıklarını akşam Habertürk Televizyonunda katıldığı programda anlatma fırsatını buldu.

Bu arada Ak Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olma isteğini de gündeme getirdi.

Hatipoğlu, kamuoyunun merakla beklediği İYİ Parti’den ayrılmasının arkasındaki nedenleri anlattı, AK Parti’ye geçmek için teşvik aldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

İYİ Parti’den neden ayrıldığı ile ilgili Ersoy’un sorusunu yanıtlayan Hatipoğlu,

Ayrıntıları anlattıktan sonra, “Seçimden sonra genel başkanımız müstakil olarak seçime girme kararı aldı 81 ilde. Bu karardan sonra sevindik CHP olmadan seçime gireceğiz diye. Ancak seçimle ilgili adaylar belirlenmeden önce bu kararın sahaya yansıması olmadığını gördük. Hiçbir rasyonel veriye dayanmadan bir belediye başkan adayı açıklandı. Hiçbirimizin fikri sorulmadı. Çarşamba günü biz Eskişehir’de belediye başkan adayını açıklıyoruz dedi teşkilat başkanı. Daha önceki yaptığımız toplantıda Genel Başkan bize illerinize gidip kazanacak aday bulun demişti. Eskişehir’de hiçbir rasyonel sayıya, ankete dayanmayan belediye başkan adayı açıklanınca tabii ki biz bunu sonunda şöyle düşündük. CHP’nin ekmeğine yağ süren bir çalışma olduğunu düşündük. Özellikle seçilen adaylarla İYİ Parti’nin CHP’ye destek verdiği anlamına geldiğini gördük. Tam anlamıyla bir fiyasko ile karşılaştık. Kurumsal olmayan bir yönetim anlayışı, istişareye önem verilmeden bu adayların belirlenmesi” şeklinde anlattı ayrılığın nedenlerini.

***

Özür dilemek bir erdemdir.

Hele siyasetçinin özrü daha da önemli.

Seçim öncesi yine bir televizyon programında kendisine sorulan, seçim sonrası Ak Parti kazanırsa oraya geçmeyi düşünür müsünüz şeklinde sorulan soruya verdiği yanıt da çok tartışılmıştı.

O konuya da açıklık getirdi ve seçmenlerinden özür diledi.

“Ben siyasete yeni girmiş bir iş adamayım. Büyük hayallerle girdim devletime, milletime hizmet etmek için. Ben o gün büyük hayallerle girdiğim siyasette AK Parti’ye geçerim demem abes olurdu. Tüm seçmenlerimden özür diliyorum. O gün itibariyle düşünmüyordum. 8 ay gibi bir sürede bu hale geldik. Bunu öngöremediğim için seçmenlerimden özür diliyorum. Ben Eskişehir’de İYİ Partililerin oyuyla seçilsem de Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir oy alan vekilim. Ben seçmenime daha büyük bir haysiyetsizlik yapmış olacaktım. Hizmet etmek için önüm tıkanmıştı. Ben AK Parti’ye geçsem de Eskişehirlilerin tamamının milletvekiliyim” diye yanıtladı.

***

Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy’un Ak Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ihtimali var mı şeklindeki sorusuna da böyle bir ihtimalin olduğunu, kendisinin de aday olmak istediğini vurguladı.

Ak Parti’de her seçim öncesi temayül yoklamaları yapılır.

Yerel seçimler öncesinde de yapılacaktır herhalde.

Ancak temayül yoklamalarının sonuçları açıklanmaz, Genel Merkez’e gönderilir.

Genel Merkez tarafından da adaylar açıklanır.

Adaylık konusunu da süreç içinde bekleyip göreceğiz.