CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hükümetin belediyelere aktaracağı bütçeden yüzde 30 kesinti yapacak olmasına tepki gösterdi. Ekonomideki kötü gidişatın faturasının halka yüklenmek istendiğine dikkat çeken Çakırözer, “Tasarruf yapılacak yerler denildiğinden neden ilk akla belediyeler geliyor? Belediyelerin üç kuruşuna göz dikeceğinize Sarayın şatafatından, kamuya aldığınız lüks araçlardan, her yıl kat kat artan örtülü ödeneklerden kesinti yapın” dedi.

ŞATAFATIN FATURASI HALKA YÜKLENİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada bütçe açığını kapatmak için belediyelere ayrılan ödeneklerden yüzde 30 kesinti yapılacağı bildirildi. Yapılan kesintilerin şehirlere yapılacak olan yatırımların da önüne geçeceğini belirten Çakırözer, “Belediyelerin sorumlulukları artmasına rağmen kaynakları sürekli azaltıldı. Büyükşehir Yasası ile merkez belediyemize büyük sorumluluk yüklediler. Yüzlerce köy, mahalle Büyükşehir belediyemize bağlandı. Belediyeler, vermeleri gereken rutin hizmetleri verirken bile zorluk çekiyorlar. Ayrıca belediyeler arasında yapılan ayrımcı, adaletsiz uygulamalarda ortada. Belediyelere geçici işçi alımında neler yaşandığı, belediyeler arasındaki kontenjan farklılıklarını hala unutmadık. Şimdi de önce maddi kaynakları kesecekler, sonra da muhtemelen yetkileri kısıtlayacaklar. Yerelin yetkilerini kaldırıp, gücünü azaltmak istiyorlar. Belediyelerin çoğu zaten borçlu, hali hazırda borçlarını ödemekte zorlanan belediyeler bu durum daha da olumsuz etkilenecek. Bizler bunu kabul etmiyoruz” dedi.

 

HEDEF MUHALİF BELEDİYELER

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti

Hükümetin maddi kaynakları keserek özellikle kendilerine muhalif belediyelerin hizmet vermesini engellemek istediğini belirten Çakırözer, “Bugüne kadar belediyelere yönelik hazırlıklar vardı. Belediye başkanlarının istifaya zorlanması, kayyum atamaları.Şimdi de bu kesintileri muhalif belediyeleri sindirmenin bir aracı olarak kullanılması planlanmakta” dedi.