İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, liselere yerleştirme sınavı sonuçları hakkında bilgi verdi. 9 bin 888 öğrencinin liselere yerleştiğine dikkat çeken Özen, 700 öğrencinin ise yerleşemediğini söyledi.

Tarihi külliyenin sütunlarına büyük saygısızlık Tarihi külliyenin sütunlarına büyük saygısızlık

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen tarafından, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselere yerleştirme alanında yeni bir sistem geliştirmesiyle ilgili basın açıklaması düzenlendi. Gerçekleşen basın açıklamasında,  spor ve güzel sanatlar liselerinin merkezi sistem sınavlarına göre Eskişehir genelinde oluşturulan bin 470 kişilik kontenjanın tamamının dolduğunu belirten Özen, mahallinden yerleştirmede Anadolu liselerinde oluşturulan 4 bin 236 kişilik kontenjanın 3 bin 748 kişilik kısmına öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda yerleştiğini ifade etti. Meslek liselerinin 4 bin 404 kişilik kontenjanlarının yalnızca 2 bin 510 kişilik kısmının dolduğuna dikkat çeken Özen, boş kalan kontenjanın bir sonraki tercihlerde kullanılacağını söyledi. İmam Hatip liseleri için açılan bin 388 kişilik kontenjanın ise 334 kişilik kısmının dolduğuna dikkat çeken Özen, Eskişehir genelinde bulunan 9 bin 888 öğrenci baz alındığında İmam Hatip liselerine yerleşen öğrenci oranın yüzde 10, mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci oranının yüzde 31, Anadolu liselerine yerleştirilen öğrenci oranının ise yüzde 40 olduğunu söyledi.

 

YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİ SAYISI 700

 

İl genelinde değişik gerekçelerle tercih yapmayan öğrenci sayısının bin 169 kişi olduğuna değinen Özen, tercih yaptığı halde okullara yerleşemeyen öğrenci

Sayısının 700 olduğunu belirtti.Öğrencilerin bundan sonraki dönemde tekrar başvuru yapmalarını sağlayacak bir takvim olduğunu vurgulayan Özen, öğrencilerin 6-13 ve 20 Ağustos ile 3 Eylül tarihlerinde tekrar nakil ve yeni başvurular için okullara giderek müracaatta bulunabileceklerine ve bu sürecin Eylül ayının ilk haftasının sonuna kadar süreceğinin altını çizdi. 2018-2019 öğretim yılının 17 Eylül tarihinde başlayacağını belirten Özen, konuşmasını, tüm öğrencilerin hayallerine ve becerilerine göre tercih yapması gerektiğini ifade ederek noktaladı.