Kızılinler Mahallesi’nin en önemli geçim kaynağı balkabağında rekolte, tarlaları bölen hobi bahçeleri nedeniyle önceki yıllara göre yaklaşık dörtte bire düştü.

Eskişehir bembeyaz oldu Eskişehir bembeyaz oldu

Kızılinler Mahallesi’nin en önemli geçim kaynağı olan balkabağında rekolte, tarlaları bölen hobi bahçeleri nedeniyle önceki yıllara göre yaklaşık dörtte bire düştü.

Kızılinler Mahallesi, kent merkezine yakın olması sebebiyle şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin geldiği ilk noktalardan biri. Üreticiler, son yıllarda hobi bahçeleri için alınan imar izni ve hızlanan yapılaşmanın, mahallenin en önemli geçim kaynağı olan balkabağı yetiştiriciliğini tehdit ettiğini söyledi. 20 yıl öncesine kadar mahalleden 2 bin 300 tona kadar balkabağı alındığını aktaran üreticiler, bu yıl rekoltenin 500-550 ton civarında olduğunu kaydetti. Verimli toprakların korunması için belediyeye seslenen üreticiler, balkabağı üretiminin bitmemesi için düzenleme istedi.

Balkabağı üretiminde verimin iyi olduğunu ancak rekoltedeki düşüşün her geçen yıl üretimi zayıflattığına dikkat çeken üretici Fehmi Çiftçi, “Şu an için üretimimiz güzel ama önceki yıllara göre çok düşük. Bu köyün rekoltesi 2 bin 300 tona ulaşıyordu. Bu yıl genelinde ortalama 500-550 ton civarı kabak üretildi. Sebep ise hobi bahçelerinin yapılması ve arazilerin satılması. Bu yüzden üretim düşüyor. Toptan fiyatı kilogramda 1 buçuk TL oluyor. İkinci sınıf kabak 1 lira 20 kuruş, daha yeşilleri ise 50-60 kuruş arasında satılıyor. Rekolte neredeyse 4’te 1’e düştü. Tamamen hobi bahçelerinin alanları daraltmasından dolayı. Köyde bu işle uğraşan 45-50 aile vardı. Şu anda 15-16 ailede var” diye konuştu. İmar izni alarak kendisine kır evi ve hobi bahçesi yapanların tarlaların azalmasına neden olduğunu öne süren Kızılinler Mahalle Muhtarı Mustafa Gençtürk, “Bizim mahallede 2 bin 500-3 bin ton civarında kabak yetişiyordu ama şu anda 500-600 ton yetişiyor. Köyümüz normalde 100 hane ama 250-300 hane yazlıkçı bulunuyor. Bu yüzden tarlalarımız da azalıyor” ifadelerini kullandı. (İHA)