İki yıla yakın bir zamandır yüz yüze eğitimden mahrum kalan öğrenciler geçtiğimiz hafta başından itibaren yüz yüze eğitime başladılar.

Ancak çeşitli sıkıntılar da yaşanmıyor değil.

6 Eylül tarihinde yüz yüze eğitimin başlayacağının açıklanmasından sonra başta bilim insanları olmak üzere eğitimle ilgili meslek kuruluşları sürekli okullarda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Önlemler yeterince alındı mı?

Bu sorunun cevabı net değil.

2021–2022 Eğitim Öğretim döneminin başlaması ile eğitim kurumlarında ortaya çıkan sorunların, kaygı verici olduğuna dikkat çekildi.

***

Dikkati çeken kim?

Biri milletvekili, diğeri eğitimci, sendikacı.

CHP  Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan ile bir araya gelerek süreci değerlendirdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, Covid19 küresel salgının tüm şiddetiyle devam ederken yüz yüze eğitimin başlaması için, gerekli ve özenli hazırlıkların bunca süre yapılmadığına değinerek, ihtiyaçlar ve personel sağlanmadan dönemin başlamasının, sorunlara yol açtığını belirtti.

Faik Alkan da Eskişehir’de 513 okulda işe başlayacak 188 yardımcı personel sayısının yetersiz olduğunu belirterek bu sayının 50’sinin Tepebaşı’nda, 50’sinin Odunpazarı’nda geriye kalanın ise diğer ilçelerde çalışacağını söyledi. Yetersiz personel ve bütçe ile gerekli hijyenin sağlanamayacağını belirten Alkan, ilk haftadan Covid19 tanısı konan öğrenci ve öğretmen tablosunun korkutucu olduğuna vurguladı.

***

Eğitim camiasının içinde olan Alkan, bu endişelerini dile getiriyor.

Bölgemizden sınıflarda korona çıkan öğrenciler olduğu ve bu nedenle sınıfların karantina altına alındığı haberleri geliyor.

Bir taraftan da fısıltı gazetesi en hızlı şekilde, okulların yine tatil edileceği yolunda haberler yayıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin daha önceden yaptıkları açıklamalarda, sınıflarda koronalı öğrencilerin olması halinde bile okulların tatil edilmeyeceğini, o sınıfların karantina altına alınarak, eğitimin devam edeceğini söylemişlerdi.

Şimdilik yapılan budur.

***

Bir de okullarda hijyenin ve dezenfekte çalışmalarının devlet tarafından karşılanacağı ve her türlü önlemin alınacağı belirtilmişken, öğrencilerden çeşitli hijyen malzemeleri istendiği yolunda haberler de geliyor.

Yine okulların temizlenmesi ve temiz kalması konusunda personelin çok yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Bu durumda okulların hijyeninin nasıl sağlanacağı da en çok eleştirilen ve en çok endişelendiren konuların başında geliyor.

Milletvekili Süllü ve eğitimci-sendikacı Alkan’ın “Bakanlık sınıfta kaldı” sözleri boşuna değil demek ki…