Alevi kurum ve kuruluşlarının önderliğinde bir araya gelen grup, 20 Milli Eğitim Şurasında alınan Anaokulu öğrencilerine zorunlu din eğitimi verilmesine yönelik kararı protesto etti.

zorunlu-din-eğitimi-kaldırılsın-5

Eskişehir’deki Alevi toplumlarının kurum ve kuruluşların önderliğinde ‘Demokrasi ve Laiklik’ buluşması Ulus Anıtı önünde gerçekleştirildi. Yapılan etkinlikte 20 Milli Eğitim Şurasında alınan Anaokulu öğrencilerine zorunlu din eğitimi verilmesine yönelik karara tepki gösterildi.  Etkinliğe sivil toplum kuruluş ve Eğitim Sen üyelerin dışında CHP Milletvekili Jale Nur Süllü ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı.

Etkinlikte ilk konuşmayı Alevi Dernekleri Platformu adına Kamer Ali Durur gerçekleştirdi.

Demokratik laik bilimsel eğitim istediklerini belirten Durur, “Yönetim erkleri, dini istismar ederek siyasal İslam ve muhafazakârlaştırma politikalarıyla toplumu kendi siyasal çıkarları üzerine toplumu dizayn etmeye çalışmaktadırlar, toplumu inançları yüzünden birbirine düşmanlaştırarak işlenen suçlar meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Eğitim amacı bireyin kendi yeteneklerini keşif edip bu geliştirmesini sağlamaktır. Hükûmetlerin görevi ise sorgulamayı düşünmeyi öğretmek ve kendine güvenen bireyler yetiştirmektir. Ülkemizde eğitim kurumları tamamen tarikatlar gölgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın isteklerine teslim edilmiş durumdadır” diye konuştu.

Durur ’un arıdan konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Sevgi Akmen, “Dindar ve kindar nesil programından dolayı çok büyük kaygı duyuyoruz. Milli Eğitim Şurası okul öncesi okullarda dini ve ahlaki değerlerinin verilmesiyle ilgili karar imza attı. Bu karar çocuğun üstün haklarına aykırıdır 12 yaşından küçük çocuğun soyut düşüncesi gelişememiştir.  Çocuklara cennet cehennem doğmalarının dayatılmasını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mücadelelerinin uzun olduğunu ve devam edeceğini belirten Hacı Bektaş Veli ve Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ulu “1950’lerden bu yana dini temelli bir ideolojik devlet kurma ihtiyacı hisseden gruplar bizleri paramparça etti. Laikten yaşamdan onurumuzdan kültürümüzden bir haber yaşamaya başladık. Bir devletin sağlam olması için önce sağlam bir eğitim ve sağlam bir kültürü olması gerekir. Eğitim ve kültürü yok ederseniz hukuku, vatandaşlığı da yok edersiniz” sözlerini kaydetti.

zorunlu-din-eğitimi-kaldırılsın

Türkiye’nin dört bir yanında tarihe dip not düştüklerini ifade eden Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan “Biz, Siyasal iktidarın bize biçtiği dindar ve kindar nesillere karşı mücadele eden sınıflarında gerçekten bilimsel bir eğitimin nasıl olmasını gösteren Türkiye’nin mücadeleci öğretmenleriz. Uzun zamandan beri laiklik mücadelesi veriyoruz. Bu sorun sadece alevi toplumlarının sorunu değildir slogan atıyoruz; ‘laiklik yoksa özgürlük, demokrasi de yoktur” şeklinde konuştu.

zorunlu-din-eğitimi-kaldırılsın7

Ortaokuldan liseye kadar din dersi aldırmak isteyenlerin temel bir projesi olduğunu savunan Alkan “Bu proje Türkiye’nin gerçeklerine uymuyor. Din eğitimi aklın ve bilimin dışında yapılmaktadır. Acı tecrübelerimiz var, başörtüsü takmadı diye kız kardeşini katledenler oldu. Bugün fen lisesinden fazla imam hatip lisesi var. Temel bir amaçları kindar dindar bir nesil yetiştirmek. Bizim de sokaklarda derslerde söyleyeceğimiz çok şeyler var. Bugün evrim kuramını ders kitaplarından çıkardınız pandemi hatırlattı. Kardeşliği demokrasiyi insan haklarını hukuktan çıkarmaya çalışıyorsunuz” dedi.

zorunlu-din-eğitimi-kaldırılsın-2

Türkiye’nin yaşadığı bugünlerde bilimsel demokratik ve laik eğitimin ne kadar önemli olduğunu zamanın gösterdiğini ileri süren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bilimsel eğitimi laik eğitimi tersine çevirmeye çalışmak dünyayı tersine döndürmeye çalışmak gibi bir şeydir. Bunun mümkün olmadığın haykırmak zorundayız. Demokrasi ve laiklik kardeşlik barışın temelidir. Dünyanın savaşa girdiği ortamda hem savaşa hayır diyoruz hem de laik eğitimi sonuna kadar savunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

zorunlu-din-eğitimi-kaldırılsın6

Yapılan buluşmanın çok önemli olduğunun altını çizen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “iktidarın 20 yıldır eğitim açısından yaptığı koca bir fiyaskodur. Çocuklarımıza çok zarar veriyorlar. Çocuklarımıza ailelerimize çok zarar veriyorlar. 6- 7 bakan değişti, sistemler değişiyor. Arkadaş çaycıyı niye değiştiriyorsunuz çaycıdan ne bekliyorsun? Bunların zihniyeti böyle!” diye konuştu.

 Rusya Ukrayna savaşı hakkında da konuşan Ataç, “Rusya’nın Ukrayna üzerinde oynadığı şiddetle ile eleştiriyorum, sivil halkın mağduriyetini paylaşıyorum. Birleri çıksın Putin’e dur desin. Çocuklarımızla oynamayın anneler babalar rahat olsun. 3- 4 yaşları çocukların geleceği ile ilgili yaşlardır. O yaşlarda doğru şeyler öğrenirse gelecekte de iyi şeyler yapar. Bu karar yapılmadığı takdirde pek çok aileyi memnun edeceksiniz, giderayak zarar vermeyin insanları üzmeyin. İktidara bunu tavsiye ediyorum” sözlerini kaydetti.

Karanlığa teslim olmayacaklarını dile getiren CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Ülkemizde içinde bulunduğumuz koşullar hiçte güzel değil, sınırlarımızda savaşın sürdüğü ekonominin alt üst olduğu herkesin gelen faturalar ile inim inim inlediği günlerde bir de inançlarla uğraşılıyorlar. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. İnanç özgürlüğü, huzur içince yaşayacağımız günleri tesis edeceğimizi yürekten inanıyor. Her zaman bu mücadelelerle birlikte olacağımıza söz veriyorum” dedi.

Çağdaş Eskişehir’in bir kez daha aydınlık yüzünü gösterdiğini vurgulayan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Azmi Kerman, “Eskişehir milletvekili olan ve bakanlık yapan bir kişi ile ilgili olarak bir karikatür görmüştüm. Karikatürde Bakan Milli Eğitimi kucağında alıp bir camiinin avlusuna bırakıyordu. İşte bu iktidarın eğitim politikası budur. Eğitim cami avlusuna bırakılmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre; 1 milyon çocuk tarikatların emrinde eğitim görmektedir. Eğitimi verenlerde Arap ve yabancı hocalardır. Türkiye Arap zihniyetine terk edilmiştir. Sonuna kadar mücadele edeceğimizi haylıyoruz; ‘Türkiye laiktir laik kalacak’” ifadelerini kullandı.

Eyleme katılan grup sloganlar attıktan sonra dağıldı.