İlimiz mesleki eğitimine yeni bir model ve mesleki eğitime yeni bir soluk getirecek olan bu sistem  ülkemizde özellikle Alman (Bosch ve Man gibi ) şirketlerinde başarıyla uygulanıyor.

Bu sistemle öğrencilerin  mesleki  olarak uygulama ağırlıklı yetiştirilmeleri hedeflenmektedir.  Bu çerçevede öğrencilere ortaokuldan sonra 4 yıl boyunca haftanın 2 günü teorik eğitim, 3 gün de pratik eğitim verilecek. Öğrencilerin kişisel gelişimlerine önem verilecek. Eğitimin bitiminde de öğrenciler  lise  diploması ve ustalık belgesi almaya hak kazanacaklar.  Eğitim süresince öğrencilere belirli bir ücret ödenecek, öğrenciler  birçok sosyal haklarla beraber şirket kültürüne ve teknolojik bir altyapıya  sahip şekilde mezun olacaklar.  Ayrıca belirli başarıyı sağlayan öğrenciler Alp Havacılık tarafından direkt olarak istihdam edilecek.

2024-2025 eğitim öğretim yılında uygulamaya geçecek olan İkili Mesleki Eğitim uygulamasında öğrenciler  8. Sınıfın bitimindekimerkezi yerleştirme  puanıyla sıralamaya tabi tutulacak. İlk 30 kişiden görüşme yoluyla  10öğrenci  Bilgisayarlı Makine İmalatı alanında eğitim verilmek üzere belirlenecek.  Başvurular 1 -30 Haziran 2024 tarihleri arasında okul müdürlüklerine yapılacak.