Yeni eğitim öğretim yılının 5. haftası başlarken, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Ortaklar köyünde 16 öğrenci hala eğitimlerine başlayamadı.

Öğrenciler 20 kilometre uzaklıktaki okullarına bu yıl servis verilmediği için gidemezken, mahalle muhtarı ve aileler seslerini duyurmak için CHP Milletvekili Utku Çakırözer’den yardım istedi.  Mahalle Muhtarı Mehmet Çakar, “Bütün kurumların kapılarını çaldık ama sonuç alamadık” diye konuştu. Muhtar Çakar yaşadıkları mağduriyeti Çakırözer’e şöyle anlattı:“Okulun ilk günü çocuklarımız okula gitmek için hazırlandı. Bekledik ama servisimiz gelmedi. İkinci gün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittik ama görüşemedik. Sonraki günler kaymakama, belediyeye, valiliğe her yere gittik. 4 haftayı geride bıraktık hala servisimiz yok! Gerekçesi bizim köy için öğrenci taşıma ihalesine kimse girmemiş. Mazot parası yüksek, ihale bedeli kurtarmaz diyormuş servisçiler. Başka köylerle arasında 100 lira fark var diye bu köye servis gelmiyor. Bizden 3 km daha uzak köye iki servis gidiyor bize bir tane dahi yok! Biz evlatlarımız için çözüm bekliyoruz.”

‘DERSLERİMİZDEN GERİ KALDIK’

Haftalardır okula gidemediğini söyleyen 8. sınıf öğrencisi Melike Çakar, “8. sınıfım. Okumayı çok istiyorum. Mesela annem okumamış, beni okutmak istiyorlar ama servis olmadığı için okula gidemiyoruz. Öğretmenlerimiz ders notu atıyor ama yazdıklarından da bir şey anlamadığımız için sıkıntı oluyor” dedi. 5. sınıf öğrencisi Serhat Çakar ise, “Biz ailemin arabasıyla okula gidip geliyoruz. Ama bazı zamanlar hiç gidemiyoruz. Derslerden geri kalıyoruz. 5 gün gidemezsek sınıfta kalıyoruz, dosyalarda, ödevlerde eksik kalıyoruz” derken, başka bir öğrenci de, “İlk gün kıyafetlerimi giyip hazırlandığımda,  okula gidemediğim için çok üzüldüm” dedi.

‘İNSAN YERİNE KONMUYORUZ’

Öğrenci velilerinden Ayten Çakmak, “İki kızım var. Biri üçüncü sınıf, diğeri beşinci sınıf. Haftalardır derslerine gidemediler, mağduruz! Sadece benim değil, bütün köyün çocukları mağdur. Okulun yüzünü dahi göremediler. İlk gün çocuklarımızı giydirdik servis bekledik gelmedi. Bize haber dahi verilmedi. İnsan yerine konulmuyoruz! 5 haftadır okula gidemiyor evlatlarımız” dedi.

Küpeli: “İyi ilişkileri ekonomik olarak taçlandırmak istiyoruz” Küpeli: “İyi ilişkileri ekonomik olarak taçlandırmak istiyoruz”

‘TAŞIMALI EĞİTİMİN BEDELİ BU’

Milletvekili Utku Çakırözer servis sıkıntısının bir an önce çözülmesi için Eskişehir Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunurken, “Burası Bursa-Ankara karayolunun hemen kenarında! Yani Türkiye’nin ortası! Ulaşılamaz bir yer hiç değil. Ama burada 16 evladımız 5 haftadır okula gidemiyor! Gerekçe taşımalı eğitim! Mazot pahalı diye, 100 lira eksik diye servisçiler ihaleye girmiyor. Bedelini evlatlarımız ödüyor. İşte köy okullarını kapatmanın, taşımalı eğitime geçmenin bedeli bu! Bu çocuklarımızın eğitim hakkı engellenemez! Hiçbir gerekçe kabul edilemez! Hele ki Ortaklar’ın etrafındaki tüm köylere bir hatta iki servis giderken buraya gönderilmemesi çok büyük ayıptır. Kabul edilebilir bir şey değil! Bu sorun bir an önce çözülmeli” diye konuştu.