Başhekim Karagülle, Covid-19 nedeniyle yatan hastaların yüzde 80’inin aşısız veya aşısı tamamlanmamış hastalar olduğunu söyledi.

Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Karagülle, Covid-19 nedeniyle yatan hastaların yüzde 80’inin aşısız veya aşısı tamamlanmamış hastalar olduğunu söyledi.

Hastanenin 100 bin metrekare kapalı alanı olduğunu söyleyen Karagülle, ‘‘’Hastanemiz, Eskişehir bölgesinin en iyi hastanelerinden biridir.  Covid-19 hastalarına Covid-19 odaları, normal ve acil servislerde yatacak hastalara da yeterli sayıda hastanemizde yatak mevcuttur.

Şimdiye kadar yatacak yer sıkıntısı yaşamadık.  Tam kapasite ile hastalarımıza en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Genellikle hastanemizde koronavirüs nedeniyle yatan hastalarımızın yüzde 80’i aşısız veya tek aşılı olanlardır.  Koronavirüs nedeniyle yatan ve Biontech aşısı olanlardan ancak bir veya iki kişi var’’ diye konuştu.

Çocuğunuz ilkokula hazır mı? Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

‘ENDİŞE YOK TEDBİR VAR’

Öte yandan İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge de vatandaşlara aşılarını olmaları ve tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyarıda bulundu. Bilge, ‘‘Araştırmalara göre Covid-19’a yakalananların yaklaşık yüzde 20’lik bir kısmında gerekli bağışıklık yanıtı sağlanmamaktadır ve bu kişiler 3 ay ile 2 yıl arasında olmak üzere yeniden enfekte olma riski taşımaktadırlar. Bu nedenle enfeksiyonu atlatmış olsalar bile herkes mutlaka tam doz aşı olmalıdır. Covid-19 ile ilgili verileri değerlendirdiğimizde, başarılı bağışıklama çalışmaları sayesinde vakalar yüksek bile seyretse hastaneye yatışlar ve ölümler ciddi oranda azalmıştır.

Aşı ile bağışıklamanın yatış oranlarını ve ölümleri azaltması nedeniyle; tüm sağlık sisteminin pandemi yükünün azaldığını ve normal işlevlerini devam ettirebildiklerini görüyoruz. Tüm bunlar, Türkiye’nin aşı programının başarılı olduğunun göstergesidir. Aşı kendiniz ve tüm insanlar için yapacağınız bir iyiliktir, bu nedenle aşılanın ve yakınlarınızı aşılatın. Sağlıklı ve huzurlu bir kış mevsimi geçirebilmemiz için maske mesafe hijyen ve aşı. Endişe yok tedbir var’’ ifadelerini kullandı.