28.06.2021, 06:11

Toprak bebek duyarlılığı

“Okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder

gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca, bu kişinin sahile

vuran denizyıldızlarını okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder.

Genç adama yaklaşır:

- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?

Genç adam yanıtlar;

- Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.

Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;

- Kilometrelerce sahil, binlerce denizyıldızı var.

Ne fark eder ki?

Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.

- Onun için fark etti ama...”

Meşhur hikayedir, Eskişehirli Toprak bebeğin hikayesi de buna benzer.

 

***

Hayata tutunmak için bir el bekliyor Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak.

Ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başlattığı bağışın, şu anda 12 kilo 600 gram ağırlığında olan talihsiz miniğin 900 gram daha kilo almadan amacına ulaşması gerekiyor.

Dünya genelinde nadir görülen SMA Tip2 hastalığına yakalanan Toprak Yavaş’ın yurt dışında tedavi olabilmesi için 2 milyon Euro'ya ihtiyacı var. Ancak Toprak’ın tedavi olabilmesi için sadece paranın toplanması yetmiyor. Eğer Toprak 900 gram daha kilo alır ise tedavi olamayacak. Eskişehir’de özel bir hastanede çalışan annesi Zehra Yavaş ve esnaf olan baba Reyhan Yavaş, çocuklarının tedavisi için gereken paranın toplayabilmek için sosyal medyada ‘Toprak için Umut ol’ bağış etiketini açtı. Sosyal medyada özellikle insanlara ulaşmak için yoğun çaba sarf eden Yavaş çifti, paranın şuana kadar yaklaşık sadece yüzde 5'ini toplamış durumda.

 

***

Eskişehir’in bu konudaki duyarlılığı bir kez daha ortaya çıkmış durumda.

Açılan kampanyaya ellerinden geldiği kader destek olmaya çalışan Eskişehirliler, aynı denizyıldızı gibi Toprak’ı yaşatmaya çalışıyorlar

Bu konuda çeşitli kuruluşlar tarafından kampanyaya destek çalışması yapılıyor, stantlar açılıyor, açılan hesaplara kişisel destekler de sürüyor.

Eskişehirliler bu konuda büyük gayret gösteriyorlar.

Son olarak Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen de meslektaşlarına bir mesaj göndererek, “Toprak yavrumuzun tedavisine, hayatta kalabilmesi için, çocuklarımızın, torunlarımızın ve geçirdiğimiz bu zorlu günlerin hürmetine, ebediyete intikal etmişlerimizin ruhuna, Allah rızası için gönlünüzden koptuğu kadarı, bir paket sigara parası kadar bile olsa destek olabilirsek. Onun çok az vakti kaldı ve bu paraya gerçekten çok ihtiyacı var” diyerek destek istedi.

Umuyoruz, onun için fark eder.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.