su-faturaları-güllü

Şehirlerde, suyun iyi yönetilmesi en önemli konulardan biri olduğunu dile getiren Güllü, Büyükşehirlerde, şebeke suyu sağlamak için tekel olma ve imtiyaz hakkı büyükşehir belediyelerine ait olduğunu belirtti. Güllü, “Eskişehir'de, şebeke suyunu satın alırken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından bileşik faiz uygulamasına benzer şekilde, bileşik zamlı ücret ödemeye mahkûm edildikleri için tüketiciler mağdur olmaktadır. Eskişehir'de, içilmesi tercih edilmeyen şebeke suyu her ay zamlanmaktadır. 2022 yılı Kasım ayında yüzde 70 oranında zam yapılırken aynı zamanda, EBB, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Eskişehir'de şebeke suyuna yapılan zamları, her ayın 5'inde aylık TÜFE oranında olacak şekilde otomatik hale getirilmiştir. Eskişehir'de yüzde 70 oranında zamdan önce metreküpü 7.93 liradır. Şebeke suyu ücreti konutlar için 2023 yılı sonunda 21,61 TL'ye ulaşarak, yüzde 172,5 artmıştır. İş yerlerinde şebeke suyu, konutlardan yaklaşık yüzde 70 daha fazladır. Bu fiyatlara Şebeke suyuna 2023 yılında, her ay TÜFE oranında zam yapıldığı için, her ay zamların zamları da zamlandığı için, zamlar her ay katlanarak artmaktadır. EBB'nin, yanlış koyduğu bileşik su zammı tarifesi ölçü olarak devam ederse, tüketicilerin mağduriyetleri katlanarak artacaktır” diye konuştu. Eskişehir'de suyun pahalı olduğunu aktaran Güllü, suyun pahalı olmak zorunda olmadığını kaydetti. Güllü, “Her ay TÜFE oranında şebeke suyuna zam uygulaması sadece Eskişehir'de vardır. Eskişehir, Türkiye'de şebeke suyunun en pahalı olduğu illerden birisidir. ESKİ, düşük fiyattan kartlarına su yükleyen tüketici, satıcı ve sağlayıcıların maliyetini grubundaki tüketicilere ödetmemeli, adaletli bir su satış sistem kurmalı, bozuk ve kalibrasyonu yapılmayan su sayaçlarının kullanımının önüne geçmeli, kötü su yönetiminin faturasını tüketicilere kesmemelidir. Zammın zammını katlandıran tarife iptal edilmelidir” sözlerini kaydetti. 

VATANDAŞ FATURALARDAN DERTLİ

Diğer bir yandan ‘Eskişehir’de şebeke suyunun pahalı olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusuna yanıt veren vatandaşlar ise şebeke suyuna ödedikleri miktarın bütçelerini çok fazla etkilediğini dile getirdi.

su-faturaları-bozkurt

Eskişehir’de şebeke suyunun pahalı olduğunu aktaran Ramazan Bozkurt, “Aylık kullanma suyuna ödediğim miktar 500 lirayı geçiyor. Son dönemde kullanma suyuna çok fazla zam geldi. Suya 500 lira, elektriğe 500 lira ödediğiniz zaman 7 bin 500 lira alan bir emekli olarak bütçemizi çok etkiliyor. Bir de kira ödesek çok zor olur” dedi.

su-faturaları-sakine

Genel olarak giderlerinin çok fazla arttığını dile getiren Sakine Yıldız, “Eskişehir’de kullanma suyu pahalı diyebilirim. Fatura çok fazla geliyor. İşsiz olduğum için tüm faturaları ödemekte çok zorlanıyorum. Geçim gerçekten çok zor. Sadece su değil tüm masraflar zorluyor. Üstesinden gelmeye çalışıyorum” sözlerini kaydetti.

su-faturaları-gülnur

Eskişehir’de kullanma suyunun çok pahalı olduğunu ifade eden Gülnur Kahraman, “Bence Eskişehir’de su pahalı. Ayda suya ödediğim para 400 lirayı geçiyor. Son zamlardan önce su uygundu. 50 liralık su bana bir ay yetiyordu. Şimdi 400 liralık su ancak yetiyor. Son artışlar bizi çökertti. Bizim için çok fazla” ifadelerini kullandı.

su-faturaları-nursen-kale

‘FİYATI KADEMELİ BELİRLENMELİ’

Suya yapılan artışlarla ilgili eleştirilerde bulunan Nursen Kale“ Kullanılan metreküpe göre fiyat belirlenmelidir diye düşünüyorum. 5 metreküpten sonra şu kadar 10 metreküpten sonra şu kadar şeklinde suyun fiyatı belirlenmelidir. Bu yöntemin vatandaş açısından daha iyi olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

su-faturaları-nurettin-bayram

Ülkede ve kentte genel olarak tüm mal ve hizmetlerin çok pahalı olduğunu söyleyen Nurettin Bayram, “Şu anda hayat çok pahalı geçim çok zor. Sadece su değil ki her şeyin fiyatı çok yüksek. Her şeyin fiyatı normalse suyunda fiyatı normaldir. 17 bin lira asgari ücret ev kirası 15 bin lira, en düşüğü 10 bin lira 3-4 çocuğu olan ne yapsın” sözlerini kaydetti.

su-faturaları-soner-kamacı

Her zaman düşük gelirli insanların gelen zamlardan çok etkilendiğini belirten Soner Kamacı “Zam gelecek diye çocuklarım su yüklediler. Sadece su değil. Alt tabakanın üstüne çok yükleniyorlar. Üst tabakaya niye bir şey olmaz. Su olsun diğer giderlerimiz olsun zam geldiği zam alt tabaka çok zorlanıyor. Sabit gelirli insanlar her zaman yük” dedi.(Ufuk Azbay)