Odunpazarı Belediyesi, büyük bir özveri ile çalışan sağlık emekçilerine olan vefa borcunu ödemek için Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkı yaptı.

Odunpazarı Belediyesi, korona virüs pandemisinde hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin adını yaşatmak ve bu süreçte büyük bir özveri ile çalışan sağlık emekçilerine olan vefa borcunu ödemek için Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkı yaptı.

Gözden kaçırmayın

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi 3 Araştırma Görevlisi alıyor Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi 3 Araştırma Görevlisi alıyor

sağlıkçılara-vefa-örneği

Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkında, Heykeltraş Serdar Tekeoğlu tarafından yapılan anıt da bulunuyor. Pamukkale Sokak’ta bulunan Sağlık Çalışanlarına Saygı Parkı, 12 bin 530 metrekarelik alanda yer alıyor. Açılış töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorlara yönelik olarak söylediği ‘Giderlerse gitsinler’ sözlerine adeta ateş püskürdü. Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “100 yıl önce “Beni Türk hekimlerin emanet ediniz” diyen bir Cumhurbaşkanı ile bugün ‘Giderlerse gitsinler’ diyen bir Cumhurbaşkanı arasında kaldığımız bir gündeyiz. Biz, hekimlerimizin hiçbir yere gitmesini istemiyoruz. Özellikle pandemi sürecinde bir kez daha görüldü ki sağlık emekçileri olmasaydı, sistem çökmüştü. Ben ‘Giderlerse gitsinler’ diyenlerin yerine, ‘gidecek olanlar gidecektir’ diyorum. Geliyor gelmekte olan.” Açılış töreninde konuşan SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, sağlık çalışanlarına verdiği değer için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti Yıldırım, “Sağlık emekçileri yıllardır sağlıkta dönüşüm politikalarının yıkım getireceğini, halka ve topluma sağlıksız bir yaşamı oluşturacağını söyledi. Siz bizi dinlemediniz ve bu sağlık politikalarını hayata geçirdiniz. Bugün geldiğimiz nokta ortada.  Pandemide sağlık emekçilerinin emeğinin karşılığı bütün toplum ve dünya tarafından takdirle karşılanmışken, siz bugün sağlık emekçilerini ötekileştiriyorsunuz ve ülkeden kovmaya çalışıyorsunuz. Biz sağlık emekçileri olarak yıllardır verdiğimiz bu mücadeleye ve halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sunmaya devam edeceğiz. Bu ülke bizim. Biz bu ülkeden hiçbir yere gitmiyoruz. Gidecek birileri varsa o da sizlersiniz” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZİ YÜKSELTEREK DEVAM EDECEĞİZ’

Açılış töreninde konuşan bir diğer isim de TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten oldu. “Unutmamak için bize bu güzel eseri kazandıran Odunpazarı Belediyemize ve Başkanımız Kazım Kurt’a TTB Merkez Konseyi adına çok teşekkür ediyorum” sözleri ile konuşmasına başlayan Ökten, pandemi süresince tüm dünyada iktidarların ve sağlık bakanlıklarının kötü bir sınav verdiğini kaydetti. Ökten, “Pandemide en fazla hastalanan ve ölen meslek grubu hekimler, sağlık çalışanları, sağlık emekçileri o zamanlar alkışlanırken, bunca gördüğü şikayet, şiddet, kötü koşullarda çalışmasına, ekonomik ve özlük haklarında hak kayıplarına rağmen giderlerse gitsinler diyerek, 100 yıllardır hekimlik yaptığı bu topraklarda tehdit edilmiş, adeta kovulmaktan beter bir konuma getirilmek istenmiştir. Ve değersizleştirilmek istenmiştir. Biz, 100 yıllardır Hipokrat’tan Galen’den İbn-i Sina’dan beri bu topraklarda hekimlik yapmaktayız.  Bundan sonra da aklı, bilimi ve hekimlik sanatını yapacağız. Her türlü baskıya rağmen mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz.” Konuşmasına, “Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve arkadaşlarına bugünleri gelecek kuşaklara anlatacak bir park ve anıt yapmalarından dolayı ayrıca bir teşekkür borçlu olduğumu ifade etmeliyim” sözleriyle başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Giderlerse gitsinler’ sözlerinin Türk ulusunun ciğerine saplanmış bir sözcük hançeri olduğunu söyledi. Büyükerşen, “Bu sözün sahibi kendisini meşhum hastalıktan kurtaranların doktorlar olduğunu unutmuş. Ancak o sayede devletin başında duruyor. Tıp mesleğinin, sağlığın onun nazarında çok daha önemli, değerli olması gerekirdi. Mutafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk doktorlarına emanet ediniz’ sözünün ne demek olduğunu, nasıl bir devlet büyüğü tarafından söylendiğini dahi hatırından çıkarmış” dedi. Konuşmaların ardından Odunpazarı Belediyesi ve SES Eskişehir Şubesi tarafından salgınında hayatını kaybeden sağlık emekçileri adına düzenlenen Emek Şiir Ödülünün, ödül töreni yapıldı. Seçici kurul tarafından oy birliği ile “11. KATTAKİ EMRULLAH” dosyası ile ödüle layık görülen Murat Kahveci’ye ödülünü Başkan Kurt takdim etti. Ödül töreninin ardından, Başkan Kurt ve diğer protokol üyeleri birlikte park ve anıt açılışını gerçekleştirdi. Anıt açılışında, Eskişehir’de korona virüsten ölen 3 sağlık emekçisi için 3 beyaz güvercin uçuruldu.