(Ufuk Azbay) Kış sezonu, semt pazarlarında yüksek fiyatlarla başladı. Karnabaharın kilogramı geçen yıl 7 liradan satılırken bu yıl 12 liradan satılmaya başlandı. Turp geçen yıl kilogramı 5 liradan alıcısını bulurken bu yıl 10 liradan pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Fiyatı bu yıl en çok artan meyvelerin başında ise mandalina geldi. Geçen yıl kilogramı 5 liradan satılan mandalinanın fiyatı bu yıl 15 liraya çıktı.

BAL KABAĞININ FİYATI YÜZDE 60 ARTTI
Geçen yıl kilogram fiyatı 6 lira olan bal kabağının bu yıl 10 liradan satıldığını dile getiren pazarcı esnafı Uğur Diker, bu yıl verim düşük olduğu için fiyatların yükseldiğini ifade etti. Satışlarının çok fazla etkilenmediğini aktaran Diker, geçen yıla oranla az da olsa satışlarının düştüğünü kaydetti. Lahananın kilogram fiyatının 20 ila 30 lira arasında değiştiğini söyleyen Diker, lahananın fiyatının bu yıl çok fazla etkilenmediğini yüzde 10’luk bir artış yaşandığını ifade etti.

‘TURPUN FİYATI İKİ KAT ARTTI’
Girdilerinin bu yıl çok fazla arttığını dile getiren pazarcı esnafı Mehmet Teke, ilaç tohum ve mazot giderlerindeki artışın ürüne fiyatlarına yansıdığını ve fiyatların arttığını söyledi. Geçen yıla göre turpun kilogram fiyatının 2 kat arttığını belirten Teke, geçen yıl kilogramı 5 liradan satılan turpun bu yıl kilogramının 10 liradan satıldığını aktardı.

‘5 LİRAYKEN DAHA ÇOK KAZANIYORDUK’
Mandalinanın kilogram fiyatının 3 kat arttığını dile getiren pazarcı esnafı Ahmet Argon, fiyatlarda yaşanan artışın mazot, gübre ve ilaç gibi giderlerinin çok fazla artmasından kaynaklandığını ifade etti. Geçen yıl kilogramı 5 liradan mandalina satarken para kazandıkları belirten Argon, bu yıl mandalinayı 15 liradan satmalarına rağmen eskisi kadar kar edemediklerini söyledi.