Sebze üretiminde çeşitli sıkıntılar yaşandığı için fiyatların bu sene yaz dönenimde düşmediğini belirten Pazar esnafı Tuncay Çakıroğlu, “Bu sene sebze konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ürünün bol olması gereken zamanda ürün çok seyrek geliyor. Bazı ürünleri bulmakta bile zorlanıyoruz. Aşırı sıcaklardan dolayı mal olmuyor. Pazarda örneğin taze fasulye çok az. Salatalık 15-20 lira arasında olması gerekirken, ürünün azlığından dolayı şu anda salatalığın fiyatı kilogramı 35-40 lira arasında değişiyor. Kıl biberin kilogramı 30 lira civarında olması gerekirken pazarda 70 liradan satılıyor. Hem bizim hem de halk için sıkıntı oluyor. Tarlada sıcaklardan sıkıntı oldu. Ürünler yandı. İyi mal bulmak çok zorlaştı. Fiyatlar düşmüyor. Maliyetlerde çok yüksek. İşçilik, mazot ilaç bunlar yüksek olduğu için fiyatlarda yüksek kalıyor” sözlerini kaydetti.

‘BOLLUK VAR AMA UCUZ DEĞİL’

Meyvede bolluk olmasına rağmen fiyatların çok fazla düşmediğini dile getiren pazarcı Emre Terzioğlu, “Yüksek sıcaklardan dolayı meyveler çabuk olgunlaştı. Meyvede bolluk var bu sene. Şeftali, çilek kayısı ne pahalı ne ucuz diyebileceğimiz fiyatta. Bolluk olunca tüm meyveler tezgahlardaki yerini aldı. Öte yandan mazot gibi maliyetlerin yüksek olmasından dolayı bolluk olsa da fiyatlar ucuz değil. İşlerimiz fena değil ama meyve bollaşınca daha fazla kazanç elde ederiz diyorduk ama umduğumuzu bulamasak da şükür diyoruz” şeklinde konuştu.

‘FİYATLAR PARASI OLANA GÜZEL’

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlardan Nevzat Okatan, pazar fiyatlarının parası olan için güzel olduğunu ifade etti. Okatan, “Pazarda fiyatlar ne pahalı ne de ucuz. Alım gücümüz normal. İki kişi için pazar alışverişini yapabiliyoruz. Geçmiş yıllara göre benim alım gücüm aynı da bence çoğu insan da alamıyor. Alamayan insanlara da şahit oluyoruz. Marketlerdeki fiyatlara göre düşük olan ürünlerde var, yüksek olanlar da var. maliyetlerdeki girdilerdeki artışlara göre şu anda bu fiyatlar normal. Sebzelerin fiyatı düşük olacak ama girdiler işçilik maliyetleri çok normal” dedi.

‘MEYVEYİ ES GEÇTİĞİMİZ OLUYOR’

Semt pazarında alışveriş yapan Hakan Yaşar, “Pazarda fiyatlar pahalı, özelikle şu diyemem her şey pahalı.  Geçmiş yıllara göre alım gücümün düştüğünü düşünüyorum. Bu hafta meyveyi es geçelim dediğimiz oluyor. Bundan önceki yıllarda ne meyvemizi ne de sebzemizi es geçmezdik. Marketlere de göre uygun olduğunu düşünüyorum” sözlerini kaydetti.

Editör: Onur Şentürk