9 günlük Kurban Bayramı tatilinin bitmesine 2 gün kala otogarda dönüş hareketliliği başladı.

Aktarlar ter kokusunu önlemek için tuz sabununu öneriyor Aktarlar ter kokusunu önlemek için tuz sabununu öneriyor

Bayram tatili dönüşü yoğunluğunun başladığını ifade eden otobüs firması çalışanı Tolga Soybelli, “Tatil nedeniyle İstanbul boşaldı ama İstanbul’a dönüş yoğunluğu yaşanıyor. Sefer yoğunlukları ayın on birinde başladı ayın 18’ine kadar yoğunluklarımız devam edecek” diye konuştu. Eskişehir’e gelen gurbetçi vatandaşların da yoğunluğa neden olduğunu aktaran Soybelli, gurbetçi vatandaşların güney ve ege sahillerine talebinin fazla olduğunu belirtti. Eskişehir’deki Vatandaşların da tatil için Ege ve Akdeniz Bölgesi’ni tercih ettiğini dile getiren Soybelli, işlerinin önce yıllara göre kendileri açısından memnun edici olmasına karşın bilet fiyatlarının geçen yıla göre çok fazla arttığını ifade etti. Akaryakıt zamlarından dolayı kendi araçlarıyla tatil giden vatandaşların otobüsü tercih ettiğini söyleyen Soybelli, “4 kişilik bir aile tatile gitmeye kalksa örneğin Antalya’ya yakıt ve yeme içme masrafı gidiş dönüş 3 bin lira ulaşıyor. Otobüsle gitmeyi tercih ettiğinde gidiş dönüş yol masrafı ortalama 2 bin liraya denk geliyor. Durum böyle olunca bin lira vatandaşın cebine kalıyor. Biz de vatandaşa fiyatlarda yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

‘AKARYAKIT ZAMLARI OTOBÜSLERE YÖNELTTİ’
Bilet fiyatlarının yüksekliğinin mazot fiyatlarının yükseldiğini ve firmaların kafasına göre fiyat yükseltmediğinin altını çizen otobüs firması çalışanı Mahmut Tertip, son birkaç gündür hem gidişlerin hem de dönüşlerin çok yoğun olduğunu vurguladı. Yaşanan yoğun sadece 2 3 gün süreceğini ileri süren Tertip kendi özel araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşların otobüslerde yoğunluk oluşturduğunu dile getirdi.

‘GURBETÇİLER OLMASA İŞLERİMİZ DURUR’
Otobüs firmaları çalışanları bayram dönüşü yoğunluğunun yaşandığını ifade ederken, otogar içindeki büfe işletmecileri ise işlerinin çok fazla yoğun olmadığını kaydetti. Eski bayram yoğunluklarının yaşanmadığını aktaran büfe işletmecisi, Mustafa Akalın, “Otogarda yoğunluk istediğimiz yoğunluk yok. Akaryakıt zamlarından sonra kendi araçlarıyla şehir dışına çıkmayan vatandaşların oluşturduğu az bir yoğunluk var. Geçen yıla göre işlerimiz çok daha kötü. Her sene daha kötüye gidiyor” dedi. Bayram dönüşü hareketliğinin bitiğini söyleyen büfe işletmecisi Tamer Kılıç, bugünlerde otogarda normal bir yoğunluğun olduğunu belirtti. Gurbetçilerin gelişiyle işlerinin biraz olsun açıldığını aktaran Kılıç, “Gurbetçiler de olmasa işlerimiz çok durgun olur. Neyse ki onların gelmesiyle işlerimize bir hareketlik geldi” sözlerini kullandı.