Önder için ilk tören Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Evli 3 çocuk babası olan Mustafa Önder’in Türk bayrağına sarılı tabutu belediye binası önüne getirildiği sırada gözyaşları sel oldu. Belediye binası önündeki törene milletvekilleri, belediye başkanları, belediye başkan adayları, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, belediye personeli, iş ve sanat dünyası temsilcileri, esnaf ve ticaret odaları başkan ve üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleri ile Eskişehirliler olmak üzere büyük bir kalabalık katıldı. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından buradaki törende duygusal bir konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Allah’tan rahmet diliyor, Mustafa Önder’i saygıların, sevgilerin en büyüğü ile anmak istiyorum. Mustafa benim çok sevdiğim arkadaşımdı. Dostluğumuz belediye meclisi ile başlamadı. Onun Ticaret Odası’ndaki yöneticilikleri ve görevleri ile tanıyanlardan biriyim. Eskişehir’i, Eskişehirlileri, esnaf ve ticaret erbabını çok iyi tanıyan bir insandı. Siyasi hayatım boyunca da bilgi birikimine çokça başvururdum. Eskişehir’in ekonomik yapısını, çekirdekten bilen birisiydi. Şehir kültürüne çok hakimdi. Eskişehir’deki  programlar nedeniyle şehir dışındaki toplantılara beni temsil etmek üzere hep Mustafa’yı görevlendirirdim. Eğer ben gidebilecek olsaydım benim orada ne söyleyeceğimi ezbere bilirdi. Eczacıydı, akademiden benim de öğrencimdi. Eskişehir Ahbaplar Grubunun kurucularından ve üyelerindendi. Ahbabı çoktu, çok değerli bir Eskişehirliydi. Soyadı gibi Önder bir isimdi. Bu acı günde onu uğurlarken eksikliğini çok arayacağımızı bir kez daha söylemek istiyorum. Kaybımız çok büyük, çok üzüntülüyüm. Değerli ailesinin, Eskişehir’in, Ahbaplar Grubunun, dostlarının, sevenlerinin başı sağ olsun. Allah gani gani rahmet eylesin. Eşine ve çocuklarına uzun ömürler diliyor, onların varlığı ile teselli bulacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi. 

Karakuş Önder

‘BOŞLUĞUNUN DOLDURULMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da konuşmasında, “Hepimize sabırlar diliyorum. 2014-2019 döneminden itibaren sevgili Mustafa ile hem Tepebaşı’nda hem Büyükşehir’de birlikte çalıştım. Çok iyi hatipti, mücadeleciydi. Ailesine, çocuklarına, sevenlerine sonsuz sabırlar diliyorum. Sevgili Mustafa nur içinde, ışıklar içinde yatsın. O bizim hafızamıza büyük izler bıraktı, her zaman güzel anılacak.” diye konuştu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “Büyükşehir Belediyemizin meclis üyesi, çok değerli sevgili dostumuzu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Her ölüm erken ama bu gerçekten çok erken oldu. Eskişehir için çalışan, Eskişehir’in menfaatlerini korumak için çalışan bir arkadaşımızdı. Ahbaplar Grubunun kuruluşunda, Eskişehir’e yararlı işlerin tümünde imzası olan bir kardeşimizdi. Boşluğunun doldurulması mümkün değil. Eskişehir’imize, belediyelerimize başsağlığı diliyor, ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.” dedi. Konuşmaların ardından helallik istenerek dualar yapıldı.

Önder Ve Karakuş Son 1

ASRİ MEZARLIK’TA TOPRAĞA VERİLDİLER

Önder ve Karakuş’un cenaze namazı Mahmut Sami Ramazanoğlu Camii’nde öğle namazının ardından kılındı. Cenaze namazına CHP Milletvekilleri İbrahim Arslan, Jale Nur Süllü Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Özkan Alp, AK Parti Belediye Başkan Adayı Hamit Yüzügüllü, İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Melih Aydın, İYİ Parti Odunpazarı Belediye Başkanı Emine Edizgil, İYİ Parti Tepebaşı Başkan Adayı Şükrü Ketenci,  Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Lokantacılar ve Kasaplar Odası Bahar Bilen,  ailesi ve çok sayıda seveni katıldı. Kılınan cenaze namazlarının ardından Önder ve Karakul’un cenazeleri Asri Mezarlığı’na defnedildi.