Toplantıda konuşan Murat Özcan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u sert sözlerle eleştirdi.

IMG_0948

‘En az yatırımsız yıllar Kazım Kurt’un dönemidir’

50 yıldır Eskişehir’de Odunpazarı İlçesi’nde yaşadığına vurgu yapan Özcan, “Biz bu şehirde nelerin yapılamadığını çok iyi biliyoruz. Noterden imza ile verilen bazı kefaletlerin bizim sözümüzle verildiği bir ortamdan geliyoruz. Murat Özcan’ın sözü senettir şiarını şu andaki belediye başkanı gibi ben sözümü tutamadığım zaman bahanesi bol olur söylemiyle uygulayacak biri değilim. Biz bir şeyler söylediğimiz zaman bizi tanıyan insanlar bunu yapabileceğimizi çok iyi bilirler. Daha önce de rakibiyle beraber vaat yarışına giren, bugün yüzlerce projenin yapılacağını lanse eden, bugünkü belediye başkanı vermiş olduğu sözlerin yüzde 40’ı bile gerçekleştirememiştir. Biz bahane üreten değil çözüm üreten bir yapımız olduğu için bizden kimse böyle yaklaşımları beklemesin. Bunu söylerken de hiç proje açıklamayacağız, lansman açıklamayacağız anlamına gelmez. Bazılarının hayal edemeyeceklerini bizim gerçekleştireceğimizi herkes çok iyi bilir” dedi.

IMG_1024

‘SORUNLAR DAĞ GİBİ BÜYÜDÜ’

Kendisinin sahadan geldiğini dile getiren Özcan, Eskişehir’in sorunlarının halının altına süpürüldüğünü, bu sorunların dağ gibi büyüdüğünü kaydetti. Özcan, “Bugün ceketimizi koysak kazanırız diyenlere karşı ceketimizi çıkartıp bu sorunları çözme azminde olan adayların yarışı olacaktır. Bu şehirde Gündoğdu, Karapınar, Huzur, Erenköy, bu bölgelerde küçük sanayi sitesi olarak da söylüyorum. Bütün dönüşüm alanlarındaki projeleri ile ilgili belediyelerle kurumlar tartışıyorlar. Hiçbir belediye desteği olmadan hükümetin bir yeri dönüştürme şansı olmadığı gibi belediyenin kendi yetki alanında olan hiçbir yer de dönüşememiştir. Eğer AK Parti hükümetleri ve AK Parti’nin eski belediye başkanları olmasaydı Ihlamur Kent, Vadişehir, Söğütönü, gibi yerler, mahalle olarak bize kazandırılmasaydı. Bu şehrin imar anlamında ve nüfus anlamında daralacağını tahmin bile edemezsiniz. İlk dönüşümü etap 1 olarak, başarmış, AK Partili bir belediyedir. Burhan Sakallı’ya da buradan selam olsun” dedi.

‘100 YILDA DA DÖNÜŞTÜREMEZ’

10 yıldan beri, Karapınar gecekondu önleme bölgesinin dönüştürülemediğini belirten Özcan 10 yıldır imar yapamayan bir belediyenin bölgeyi 100 yılda dönüştüremeyeceğini savundu. Özcan, “Vatandaşlardan rica ediyorum. Gecekondu önleme bölgelerini ilk beş yılda dönüştüremeyen bir belediye başkanını lütfen seçmesinler, oraların başka bir döneme aktarılacak ne zamanı ne de gücü kalmıştır. Dönüşüm projeleri dışında kalan imarıyla o bölgeleri garibanlaştıran, metruk hale getiren belediye zihniyeti net söylüyoruz, Gündoğdu’da huzurda Erenköy’de inşaat yapmak isteyen vatandaşlarımıza söylüyoruz. Bitişik iki kat yedi metre yollarda yapmayın bekleyin bizi! Biz buraları ada bazında emsalli tıpkı Batıkent gibi, Söğütönü, Vadişehir gibi Ihlamurkent gibi imarlaşmasını sağlayarak, çok geniş bir alanda imar alanları kazandıracağız. O gariban insanların rantı olacak” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK’

Bu zamana kadar belediye eliyle, depreme hazırlık için en ufak bir çalışma olmadığını söyleyen Özcan, eskiden yapılmış ana caddelerdeki 7-8 katlı, 40-50 yıllık alanlarında nasıl dönüştürüleceğiyle ilgili ciddi bir çalışmaya sahip olduklarının altını çizdi. Özcan, “Bu çalışma Türkiye’de belediyelere örnek gösterilecek bir çalışma olacaktır. Öyle bir sistem hazırlıyoruz. Cep telefonlarınıza indireceğiz bir uygulamayla daha önce tatbikatı yapılarak, hangi mahalle, hangi sokaktaysanız, bir deprem afet olduğu zaman, kriz ve önlem alınarak nerede toplanacağını belediyenin ve kurumların size nasıl müdahale edileceğinin bilindiği acil önlem tedbirlerini ilk geldiğimiz gün yapmayı düşünüyoruz. Şehri depreme hazırlayan şehri dönüşüme hazırlayan, bir yapıyla en büyük iddialarımızdan biri olacak” diye konuştu.

‘HİZMETSİZLİK REKORU BAŞKANA NASİP OLDU’

Kendisinden önce 20 yıl yönetilen belediyeden toplamından daha fazla bütçe yönetmiş olmasına rağmen toplamından daha fazla borç ürettiğini aktaran Özcan, borcu üretirken de çok anlamlı yatırımlarının olmadığını savundu. Özcan, “Tarihinin en az yatırımsız yılları da bugünkü Kazım Kurt’un döneminde olmuştur. Yüzde 9,7 bir rekordur. Normalde insanlar hizmet rekoru ile anılır ama hizmetsizlik rekoru da sayın başkana nasip olmuştur. Hayırlı olsun demekten başka bir şey söylenmiyor. Bu yılki bütçesi 1 milyar 300 milyondur. Dolayısıyla bu belediyenin önemli bir bütçesi var. Halkın sorunlarını çözme noktasında çok da mahir davranamamış. Eğer bu belediyeyi AK Parti almazsa çeşitli bahaneler karşımıza çıkacaktır. Son bir yılda çalışıyormuş gibi gözükecektir. Bugün bitirilmiş çok proje göremezsiniz” şeklinde konuştu.