Odunpazarı Belediyesi, Arasta Çarşısı içinde yer alan bir binayı, seramiğin serüvenini yansıtan Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ne dönüştürdü. 29 Temmuz 2022’de açılışı yapılan Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi, o günden sonra yoluna birbirinden değerli seramik sanatçıları ile devam etti. Şehrin Ateşi Seramik Galerisi, bu kez Prof. Ayşegül Türedi Özen’in “Kuşlar, Evler, Ağaçlar” adını verdiği sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Ünal, Prof. Ayşegül Türedi Özen ile çok sayıda seramik sanatçısı ve sanatsever katıldı.

Sergi (1)

“BİZ İSTANBUL'A İHANET EDENLERDEN DEĞİLİZ”
Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt, Ayşegül Türedi Özen’e Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ne verdiği destek ve açtığı sergi için teşekkür etti. Özen’in sergisinde anlattığı şehirciliğin ders niteliğinde olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “İstanbul'a ihanet edenlerden değiliz, asla da olmayacağız. Evler çoğaldıkça kuşlarla ağaçlar azalıyor. Burada o çelişkiyi yaşamamız, görmemiz lazım. Eskişehir'de imara dikkat eden, kentleşmeyi çevreye zarar vermeden yapan bir belediye ve belediye başkanı olarak, bu konuda alacağımız dersler olduğunu düşünüyorum. Çocukların, kadınların mutlu olduğu ama çevrenin de korunduğu bir Türkiye'yi yaratacağız. Seramik sanatına Eskişehir'de Ayşegül Türedi Özen kadar katkı sunan bir başkası var mı bilemiyorum, ama bu müzeyi baştan sona kadar bütün organize eden kendisidir. O nedenle Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarılılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sergi (2)

“HAKLI GURUR YAŞIYORUM”
“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün armağan ettiği topraklarda, 100. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin bir kadın sanatçısı ve akademisyeni olmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyorum” sözleri ile konuşmasına başlayan Prof. Ayşegül Türedi Özen, Eskişehir Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galericisi Sergi Odasının 7’inci, kendisinin ise 27’inci kişisel serginin açılışını yapmanın heyecanını yaşadığını belirtti. Başkan Kurt’a sanata ve sanatçıya verdiği destek için teşekkür eden Özen, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi hakkında bilgi verdi. Özen, “Kuşlar, Evler, Ağaçlar” adını verdiği serginin 2002-2022 yılları arasında yaptığı seramiklerden bir seçki olduğunu dile getirdi.  Konuşmaların ardından Başkan Kurt ve protokolde bulunan isimler, sergi açılışını gerçekleştirdi. Sergiyi gezen Başkan Kurt, Özen’den eserler hakkında bilgi aldı. Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin 7’nci, Özen’in ise 27’nci kişisel sergisi olan “Kuşlar, Evler, Ağaçlar”, 29 Şubat Perşembe gününe kadar açık olacak.

Editör: Milli İrade