Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in “üretime tam destek”talimatıyla Kırsal Kalkınma Projeleri alanında Türkiye’ye yeni örnekler veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üretemez hale gelen küçük ölçekli çiftçilerin 50 dekarlık arazisini hasat etmeye başladı.

Özellikle mazot fiyatlarının artmasıyla hasadını yapmakta zorlanan, Çiftçi Kayıt Belgesine sahip 100 dekarın altında tarlası olan üreticinin 50 dekarlık hububatını hasat edeceğini Nisan ayında yaptığı açıklamayla duyuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinacıları Federasyonu ile de iş birliği yaptı.

İş birliğiyle Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapan ve şartları tutan çiftçilerin hasat işlemlerinde dane kayıplarını önleme ve mahsul verimliliğini koruma gibi çeşitli konularda da çalışma yapılıyor.

Çifteler ilçesinde hasat desteği kapsamında ilk biçim gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkililerinin de katıldığı ilk hasatta çiftçilerin yüzü güldü.

Özellikle mazot fiyatları nedeniyle çok sıkıntı çektiklerini söyleyen ve proje kapsamında hasadı yapılan çiftçiler, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Tarlada hasat yapmak artık büyük bir maliyet ve gerçekten çok zorlanıyoruz. Hasat desteği bizim gibi küçük çiftçi için çok önemli. Böylesi zor bir dönemde verilen destek nedeniyle bir nebze olsun nefes alacağız” dediler.