10.05.2017, 09:48

Köyümüze geri dönelim mi?

Eskişehir’in çok sayıda doğa, tarihi ve kültürel özellikleri var. Ancak biz bunlardan gerektiği gibi yararlanamıyoruz, bunları ranta çeviremiyoruz. Örneğin Frig Vadisi, Yazılıkaya, Han ilçesindeki tarihi varlıklar. Kızılinler, Sakaryabaşı, Gürleyik şelalesi. Diğer illerde bu gibi özellikler ve güzellikler olsa binlerce turist akar. Geçtiğimiz hafta sonunda Gürleyik Doğa ve tarihi Varlıkları Koruma Geliştirme Derneği’nin yerel basın için hazırladığı anıtın açılışı için bir kez daha Gürleyikteydim. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de geldi. 160 kilometre uzakta mahallem var diyor ya Büyükerşen. Gürleyik 160 kilometre olmasa da ona yakın uzaklıkta bir mahalle. Her ne kadar Mihalıççık Belediyesi’ne bağlı olsa da Büyükşehir7in de sorumluluğu var. Sorumluluğu vermiş yasa ama ödenek vermiyor. Mihalıççıktan sonra yol oldukça virajlı. O yol üzerinde 800 yıllık bir tarihi olan Sorkun köyü var. Burada halk 800 yıldır sürdürdüğü çömlekçiliği halen devam ettiriyor. Geçim kaynağı bu.

***

Gürleyik’e gelen Başkan Büyükerşen, köylülerin tek tek ellerini sıkarak onlarla selamlaştı. Köyün ileri gelenleriyle sohbet etti. Muhtarlık ta yapmış, Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen ağbimiz, sırf hizmet etmek için köye yerleştiğini belirtti ve yaptıklarını da anlattı. Aralarında sağlık ocağı, yol gibi hizmetler var. Köylerde en çok yakınılan konu, gençlerin kalmaması. Çalışacak yaşa gelen gençler ya okumak ya da çalışmak için şehir merkezine gitmeyi tercih ediyor. Tarla da olsa, köyde kalmak yerine şehirde az ücretle çalışmayı tercih ediyor. Evet tercih ediyor, çünkü köyde yaşayamayacağını biliyor.

***

Tarım neredeyse ölmüş, kalanlar tarlayla uğraşamıyor. Büyükerşen’de kendilerine şu önerilerde bulundu. Burada meyve yetişiyor mu diye sordu önce. Yetişiyor yanıtını alınca, bunları kurutun satın dedi. Ya da reçel yapın, küçük kavanozlara doldurun öyle satın önerisinde bulundu. Bunu yaşlılar da yapabilir dedi. Böylece bir tek elmayı, bir tek armudu, bir tek domatesi 3-4 liradan satabileceklerini söyledi. Evet marketlerde bakın kurutulmuş sebze ve meyvelerin fiyatlarına, 3-5 liradan aşağı değil. İşte size gelir kapısı, bir de kooperatifleşirseniz, bakın gençler köye geri dönüyor mu, dönmüyor mu?

***

Başkan Büyükerşen, Gürleyik çayını ve şelalelerini de gezdi. Oranın güzelliklerini gördü, bakalım bundan sonra oralarda ne gibi değişiklikler olacak?

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@