01.09.2021, 07:38

İklim krizi

Son zamanlarda dünyanın ele aldığı konuların başında iklim krizi geliyor.

Türkiye’de bu krizden ayrı tutulamaz doğal olarak.

Yaptığım kısa bir araştırmadan elde ettiğim sonuçları sizle paylaşmak istedim.

Ayrıca Eskişehir Kent Konseyi’nin bu konuyu ele aldığı ve hatta bir çalışma grubu kurmak için çalışmalara başladığını da belirtmek isterim.

 

***

Dünya iklim değişikliği nedeniyle geri dönülmesi mümkün olmayan bir noktaya doğru hızla gidiyor. Bu yaşadığımız tam anlamıyla bir kriz. Bu nedenle artık iklim değişikliği değil, iklim krizi diyoruz.

İklim krizinin temel nedeni küresel ısıtma olarak görülüyor.

Dünya iklim değişikliği nedeniyle geri dönülmesi mümkün olmayan bir noktaya doğru hızla gidiyor. Bu yaşadığımız tam anlamıyla bir kriz. Bu nedenle artık iklim değişikliği değil, iklim krizi diyoruz.

İklim krizinin temel nedeni küresel ısıtma. Günlük hayatımızda farklı amaçlar için kullandığımız fosil yakıtlar, tüketildikten sonra dünya atmosferinin etrafında bir sera gazı katmanı oluşturuyor. Bu katman yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının dünyadan geri sekip uzaya dönmesine engel olarak ısıyı hapsediyor. Bu da küresel ısınma adıyla bilinen ama insan eliyle yaratılmış olduğu için artık “küresel ısıtma” olarak tanımladığımız sonucu doğuruyor.

 

***

Küresel ısıtma, iklimin dengesini bozarak birçok bölgede yine eskiden iklim değişikliği diye adlandırdığımız, ama artık “iklim krizi” dediğimiz duruma sebep oluyor.

Bunu durdurabilmek içinse sadece 10 sene kaldı! Daha fazla değil. Eğer 10 yıl içinde küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutamazsak, küresel yok oluşun artık geri dönüşü olmayacak.

İklim krizi yüzünden şu anda bile on binlerce insan yaşadığı yeri terk edip göç etmek zorunda kalıyor. Her gün birçok canlıya ev sahipliği yapan tonlarca buzul eriyerek hayvanları ölüme mahkum ediyor. Bununla da kalmıyor eriyen buzullar deniz seviyesini yükselterek kıyı kentlerini sular altında bırakıyor. Daha geçtiğimiz haftalarda kutuplarda 21 derecenin görüldüğünü biliyor muydunuz?

 

***

Asıl adaletsizlik şu ki, krizin acısını onu asıl yaratan bölgeler çekmiyor, krizde en az etkisi olan gelişmemiş ülkeler çekiyor! Tabii bir de hayvanlar, ki onların krizde hiçbir etkisi yok. Üstelik bu sadece felaketin küçük bir kısmı. Çoğu insan küresel ısıtmayı sadece hava sıcaklıklarının artması olarak bilir. Sadece buzulların erimesinden ibaret sanır. Ama küresel ısıtma normalde o bölgede hiç olmaması gereken soğuklara da sebep oluyor! Her gün dünyanın bir yerlerinde kasırgalara, sellere, orman yangınlarına, soğuk girdaplarına, donlara yol açıyor iklim krizi! Yaz ortasında dolu yağmurları nereden çıktı sanıyorsunuz?

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@