Eskişehir’de gündem oluşturan konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Candemir, Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden A.Ş’nin Mihalgazi ilçesine bağlı Alpagut ve Atalan mahallelerinde siyanürlü altın madeni çıkarmak, cevher zenginleştirme, hazır beton tesisi ve su temin göleti yapmak istediği projelerle ile ilgili de fayda ve zararına bakılması gerektiğini söyledi. Candemir, Bildiğim kadarıyla sondaj çalışmalarıyla ilgili bir ÇED süreci sürüyor. Bu sürecin tamamlanması gerekiyor. Yerin altındaki kaynaklar çok önemlidir. Ülke olarak çok zengin doğal kaynaklara sahibiz. Doğaya da çok zarar vermeden bir şekilde kullanmak zorundayız. Türkiye’nin baktığımız zaman yıllık 100 tona yakın. Altını ithal ediyoruz. Dış ticaret açığını ortadan kaldırabilmemiz için çok da doğa zarar vermeden bir şekilde orta yolu bulmamız lazım. Dünyanın her yerinde madencilik işleri yapılıyor. Önce rezerv çalışması yapılacaktır. Yeterli rezerv bulunursa altın madeni yatırımı çok basit bir olay değildir. Proje hakkında kamuoyunda konuşanlar üzerinden de açıklamalarda bulunan Candemir yapılan eleştirilerin eksik bir bakış açısıyla yapıldığını savundu. Candemir, “O zihniyete bakacak olursak boğaz köprüsünden bu yana hiçbir şey yapmamamız lazım. Teknolojinin getirdiği nimetlerden yararlanmak istiyorsak, bunun bir beldeli oluyor. Elektrik üretiminde hidroelektrik santrali kurulduğu zaman doğanın dengesi bozuluyor. Termik santral kullansak hava kirliliği söz konusudur. Rüzgâr enerjisi kullansak kuşların göç yolunu etkiliyor. O zaman elektrik kullanmayacak mıyız? Optimum yeri bulmak gerekiyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsak bunun da bir bedeli oluyor. O bedeli en azda tutup neler yapabiliriz ona bakmak lazımdır. Doğaya en az zararı verecek teknolojilerle yapılıp yapılmayacağını görmek lazım. Dünyanın her yerinde bu iş yapılıyor. Fayda zarara bakmak lazım ilerleyen süreçte göreceğiz” diye konuştu. 

‘ESKİŞEHİR SEVDALISI BİR ARKADAŞIMIZ’

Nebi Hatipoğlu’nun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday olduğunda MHP tabanının tepkisinin olumlu olacağının altını çizen Candemir, Nebi Hatipoğlu’nun Eskişehirli olduğuna vurgu yaptı. Candemir, “Eskişehir’in tanıdığı bir arkadaşımız. Nebi Bey’in paraya, pula, makama ihtiyacı yok. Eskişehir sevdalısı bir arkadaşımız. Eskişehir için sorumluluk alma ihtiyacını almak istediği için siyasete girdi. Kendisinde o enerjiyi o ufku görüyoruz. Kendisi bu konuda istekli bu şehre hizmet etmek istiyor. Bizler o heyecanı Nebi Bey’de görüyoruz” sözlerini kaydetti. 

‘DOĞRU ADAYLARLA BELEDİYELERİ ALACAĞIZ’

İlçelerdeki saha çalışmaları hakkında bilgi veren Candemir, yaptıkları anketlerinin sonuçlarının iyi olduğunu belirtti. Candemir, “Alpu’da 30 Aralık’ta çok detaylı bir anket çalışması yapmıştık. Gayet iyi görüyor. Herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Hepsinde Cumhur İttifakı olarak başarılı olacağız. Uzun süredir ilçelerde sahadayız. Vatandaşın tepkisini ölçüyoruz. Neler beklediklerini görüyoruz. Orada doğru adaylarla herkesi kucaklayacak yönetimler oluşturacağız. Bu belediyeleri alacağız. İlerleyen günlerde adaylar netleşir. Kadir Bey bu dönemde de adayımızdır. Orada aday bellidir. Sahada da karşılık buluyor. Daha iyi sonuçlar alması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.(Ufuk Azbay)