Odunpazarı’ndaki müzenin açılış töreninde sırasıyla Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Eskişehir Valisi Azmi Çelik birer konuşma yaptılar. Daha sonra konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, artık müzelerin de eğitim alanı olarak değerlendirileceğini belirtti. Bakan Avcı, “Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol var ve bu protokol gereğince müzeler aynı zamanda eğitim alanları olarak değerlendirilecek. Dolayısıyla bugün burada bir eğitim alanı da açmış oluyoruz. Bütün müzelerimiz, ören yerlerimiz eğitim yeri. Ama özellikle bu müze zannediyorum çocuklarımızın tarihe bakışıyla da gözden geçirmemizi gerektirecek bir işlev yüklenecek. Çünkü biz bugüne kadar tarih deyince hep olağan üstü kahramanlıkların anlatıldığı bir tarih anlayışının içerisinden geliyoruz. Evet onlara da çok şey borçluyuz, kahramanlarımıza da çok şey borçluyuz ama bir de, daha geri planda kalan ama hayatın dokusunu örgüleyen sessiz kahramanlar var. Ticaret erbabı, sanayi erbabı gibi. Nitekim onların üzerine kurgulanmış bir tarih anlayışı da var biliyorsunuz Braudel’in meşhur tarih anlayışı. Yani her şey savaş meydanlarında olup bitmiyor, arkada Barış Pirhasan’ın Tarih Kötüdür şiir kitabındaki bir mısrada dile getirdiği gibi arka planda ticaret ve rüzgar. İşte bu bize onu anlatıyor. Bu bakımdan güzel bir kazanım oldu Eskişehir için” ifadelerini kullandı.

“Eskişehir eğitim ve kültür alanları bakımından Anadolulun parlayan şehirlerinden biri”
Eskişehir’in eğitim ve kültür alanları bakımından Anadolulun parlayan şehirlerinden biri olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Avcı şöyle devam etti:
“Eskişehir bu tür kültürel alanlar bakımından gittikçe zenginleşiyor. Biraz önce Büyükşehir Belediye Başkanımız saydı zaten. İnşallah daha da fazla olacak. Başkanımızın söylediği gibi sadece binasını görmek için bile insanlar buraya gelecekler. Çünkü çok orijinal bir bina tasarımı var. Eskişehir eğitim alanları bakımından, kültür alanları bakımından çok şükür Anadolulun parlayan şehirlerinden biri. Daha da iyi olacak inşallah. Bu müzeyi gerçekleştirmede katkısı olan herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.”

Bakan Avcı, daha sonra beraberindekilerle müzeyi gezerek ilgililerden bilgi aldı.
Öte yandan, açılışa konuşmacıların yanı sıra Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Dündar Ünlü ve diğer ilgililer katıldı.