Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen, tüm vatandaşları ithal ürünler yerine yerli ürünleri kullanmaya davet ederek, ekonomik mücadeleye destek olmaya çağırdı.

TÜİK verilerine göre Eskişehir’de ihracat azaldı, ithalat arttı TÜİK verilerine göre Eskişehir’de ihracat azaldı, ithalat arttı

Esnaf ve sanatkarlarımız açısından yaz aylarında üniversite öğrencilerinin memleketlerine dönmelerinin durgunluk yarattığını ifade eden Birsen, gurbetçi vatandaşların şehre gelmeleri ile ticaretin bir miktar hareket kazandığını vurguladı. Birsen Kurban Bayramı’nın getirdiği bereketten de esnaf ve sanatkarların nasiplendiğini ifade etti. Amerika ile yaşanan olaylar nedeniyle dolar ve diğer dövizlerde meydana gelen yükselişin ise esnafı en çok olumsuz etkileyen olay olduğuna dikkat çeken Birsen,‘‘  Esnaf sanatkarların yükselen döviz kurları nedeniyle yaşadıkları en büyük sorun, sattıkları malı raflarına geri koyamamaları olmaktadır. Bazı fırsatçı mal tedarikçisi şahıs ve firmalar sattıkları veya ürettikleri malın dövizle ilgisi olmamasına rağmen, döviz kurlarında yaşanan artışı bahane göstererek yersiz fiyat artışlarına gitmektedirler. Yada yüksek döviz kurlarından yararlanmak için stok yapmakta, piyasaya mal arz etmemektedirler. Ülkemize yaşananların bir ekonomik saldırı neticesinde yaşandığını bir kez daha hatırlatıyor, ülkece birlik beraberlik içerisinde bu saldırılarla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Fırsatçılığın stokçuluğun her şeyden önce ülkemize zarar verdiğinin bilinmesini ve bu tür hareketlerin yapılamaması gerektiğini önemle belirtiyorum. Ekonomik alanda verdiğimiz mücadelenin bir ayağını ise yerli mallarla verilen destek oluşturmaktadır. Tüm halkımızdan ithal ürünler yerine, yerli ürünlere yönelmelerini istiyoruz. Bu zor günlerden birlik beraberlik içerisinde olarak çıkabileceğimize inanıyor ve tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz’’ ifadelerini kullandı.