TRANSFER ÇALIŞMASI YAPTIK

Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca sezon değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Koca “13.01.2023 tarihinde Eskişehirspor’un başına geçtik. Bu süreçte Eskişehirspor’umuz ligde 10 puanı vardı ve aldıktan sonraki Derince maçıyla göreve başladık. Alınan kötü sonucun ardından transferi açabilir miyiz çalışmalarına başladık. Şile ve Hacettepe maçları döneminde transferi açma çalışmaları yaptık.

BONSERVİS ÖDEMEDİK

Biz göreve geldiğinizde 20’ye yakın imza alınacak ve zorlu dosyalar vardı. Bu 20 dosya ve Trabzonspor dosyasını kapatarak transferi açtık. Transferleri yaptıktan sonraki dönem 7 günde transferleri yapıp Karaköprü maçına hazırlanmamız gerekiyordu. Ülkemizi üzen bir deprem yaşandı ve transfer dönemi uzatıldı. 20 tane transfer yaptık. Eskişehirspor’a hiç bir şekilde bonservis ödettirmeden gelen oyuncuların peşinatlarını ödeyerek yaptık.

ÖZÜR DİLİYORUM

Biz ilk Karaköprü maçında transferlerimizi oynattık. 4-5 yıllık süreçte Eskişehirspor’un hep düşme ivmesinden dolayı biz birşeyi başarmaya çalıktık ama yapamadık. Sonuçta Eskişehirspor tarihinde ilk kez amatöre düştü ve tüm camiadan şahsım ve yönetim adına özür diliyorum.

25 KULÜP DİLEKÇE VERDİK

Küme düşme ile alakalı Türkiye’de depremden dolayı bir haksızlık olduğunu dile getirdik. Eskişehirspor’un sezon bittikten sonrada tüm haklarını masada da aramaya devam ettik. TFF ile görüştük. Eskişehir Milletvekilimiz TFF Başkanını arayarak bizleri görüştürdü. Küme düşen takımların tüm başkanlar ile ortak dilekçe toplamaya başladık. 25 kulüp dilekçesini TFF’ye verdik. Kulüpler Birliği ile görüştük onlarda bize destek oldu. Önümüzdeki haftada da tüm kamuoyunun beklediği karar çıkacaktır. Ya küme düşeme kalkacak yada küme düşme olacak.

DESTEK VERECEĞİNİ SÖYLEDİ

Nebi Hatipoğlu ile görüştük. Seçimlerden sonra Eskişehirspor hakkında neler yapacağını konuştuk. Eskişehirspor’u Süper Lig’e çıkarmış bir başkanımız. Seçimlerden sonra da kendisi ile görüştüm. Kendisi bize kısa vadede Eskişehirspor ile alakalı bir planının olmadığını söyledi. Eskişehirspor için bir başkan adayının veya yönetici göndermeyi düşünmediğini söyledi. Eskişehirspor’un mevcut yönetimine destek vereceğine söyledi. Bu sebeple de biz seçimli genel kurulu almadık. Eskişehirspor ne zaman genel kurul kararı alsa hep kaoslu günler yaşadı. Bu kulübün 54 gün başkan bulamadığı günler oldu. Nebi Hatipoğlu biz kulübü alıyoruz deseydi hemen seçimli genel kurula giderdik.

DÜŞECEĞİMİZ LİG KALMADI

Eskişehirspor’da sistem çökmüş durumda. 4-5 yılda bu sisteme dahil olanlarla birlikte bu takım başarısız oldu ve küme düştü. Biz sistemi değiştirmek istiyoruz. Bu sistemin içine bizde dahil olarak başarısız olduk. Eskişehirspor’a kalıcı gelirler lazım. Artık düşeceğimiz ligde kalmadı. Sistemi değiştirerek çok güçlü bir şekilde geri döndürmeliyiz.

KALICI GELİR YAPACAĞIZ

Yeni yapılan tesislerimizde kalıcı gelir elde edeceğimiz alanlar var.  2 Tane halı saha var. Orayı bizden çok isteyen var ama biz vermiyoruz. Günü kurtarmak yerine geleceğe yatırım yapmak istiyoruz. Biz burada kalıcı değiliz. Ama kalıcı gelirler yaparak gitmek istiyoruz.

20 MİLYONA KAPANIR

Devletimizin yaptığı bir yapılanma süreci var. Vergi ve SGK borçları için imza atıp sorumluluk aldık. Vergi borcumuz 31 Milyon 200 Bin Tl, peşin ödenirse 11 Milyona düşüyor. SGK Borcumuz 20 Milyon peşin ödersek 9 Milyona düşüyor. Eskişehirspor’un 50 Milyonluk boru 20 Milyona kapanıyor. Buradan eski başkanlarımıza çağrımız birlik olalım kapatalım. Eski yöneticilerden Ekrem Birsen’in tüm varlığına haciz geldi. Toplanıp geçmiş dönem başkan ve yöneticilerle bir havuz yapılırsa 20 Milyona borç kapanacak.

BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Bakan bey bize destek konusunda sözler verdi. Bakan bey şuan Ankara’da. Eskişehirspor ile ilgili sponsorluk görüşmelerini birlikte yapacağız. Kendisi Eskişehirspor’u seviyor. Es Es ile ilgili hassasiyetini çok iyi biliyorum. Eskişehirspor sevgisinin büyüklüğünü kendisi de yaşayarak gördü.

2 FUTBOLCU TFF’YE VERDİ

Biz peşinatlarını ödedik. Bizde kalan oyuncuların tüm borçlarını sıfırlamıştık. Şuan maç başı alacakları var. Şuan 2 futbolcu bizi TFF’ye verdi. 30 günlük süreç var önümüzde. Şuan oyuncularla görüşmeler yapıldı. Kaynak bulunduğunda ödemeler yapılacak. Mevcut kadro ile mecburi devam edeceğiz.

3-4 MİLYON LAZIM

Ancak BAL’a düşersek transferimiz açık olacak. Yine havuz oluşturarak değerli dostum Anadolu Üniversitesi Başkanı Galip Özsarı ile görüştüm. Onlarla birlik içerisinde çalışma yapacağız. Şuna için oyuncuları elimizde tutmak için 3-4 Milyona yakın para lazım.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Sponsorluk anlamında isim hakkı olabilir, herşey olabilir, sponsor olduktan sonra biz yer buluruz. ETİ ile randevu talebimiz oldu. Biz ETİ’ye vefasızlık yapamayız. Önceliğimiz her zaman olduğu gibi ETİ olacak. Şuan için 7-8 şirketle sponsorluk görüşmelerimiz devam ediyor.

SÖZLEŞME YENİLEMEYECEĞİZ

Sözleşmeleri biten oyuncularda Onur Bayramoğlu ile sözleşme yenilemeyeceğiz. Melih Bostan için Fenerbahçe ile görüşme yapacağız. Teknik heyet konusunda ise bir kan değişimi lazım. Yeni sezonda yeni bir kan değişimi gerekiyor. Ligde kalma yada düşme kesinleşince ilk önceliğimiz teknik ekip olacak. Hocamızın önüne kadroyu sunacağız. Onun taktiri ile kimlerle yola devam edip etmeyeceğimize karar vereceğiz.

BİRÇOK FUTBOLCU ÇIKTI

Alt Yapı Derneği ile alakalı olarak Odunpazarı Belediyesi bildiğimiz kadarıyla 120-130 metrekare tapulu alanı var. Efsane isimlerimiz geçmiş dönemde oraya bir yerleşim yapmışlar. Eskişehirspor Alt Yapısına kazandırılmak adına bir tesis yapmışlar. Geldiğimiz şu süreçte Kazım Başkan Eskişehirspor’a beş kuruş faydaları olmadığını dile getirdi ama şuan ki sistemde de Eskişehirspor’a 5 kuruş gelmiyor. Para akışı gelmiyor ama buradan bir çok futbolcu çıktı ve Eskişehirspor’a faydalı oyuncular yetişti.

GÖRECELİ BİR DURUM

Ben Eskişehirspor Başkanıyken Meclis üyesi olmadım. 2019 yerel seçimlerinde ben Meclis Üyesiydim ve daha sonrasında Eskişehirspor Başkanı oldum. Bakıldığında burada yönetim kurulunda bulunan tüm ekibimiz farklı siyasi partiler içerisinde yer alan isimler var. Eskişehirspor’a siyaset karıştı denilemez. Bu göreceli bir durum.

RESMİ TEKLİF YOK

Şuan ki, mevcut oyuncularımızı soranlar var. Ancak resmi bir teklif gelmedi. Ancak Eskişehirspor menfaatleri doğrultusunda ne gerekiyorsa ve resmi teklifler gelirse bu konuları da değerlendiririz” dedi.

BİTCİ İLE ANLAŞMA BİTTİ

Bitci ile ilgili olarak firma ile imzaladığımız bir token ve sponsorluk sözleşmesinde 2 yıllık süre doldu. Bitci mali bir kısım mali yükümlülükleri yerine getirdi ama Token anlamında yükümlülükleri yerine getirmedi. Gelinen noktada geçen hafta itibari ile tüm sürecin mevcut durumun tespiti anlamında dava açtık. Bitci ile tüm anlaşmamızı hukuk anlamında da sonlandırıyoruz.

Editör: Milli İrade