10.05.2017, 09:51

Eskişehir’in kalbi Odunpazarı’nda atacak

Odunpazarı bölgesinin tanınılırlığını arttırmak ve turizm hareketlenmesi sağlamak amacıyla yeni bir dernek kuruldu.
Eskişehir turizm İşletmeleri ve Otelleri Derneği (ESOD) adı altında kurulan bu dernek otel sahip ve yöneticilerini, bölgedeki küçük esnafı, sanatçıları, el sanatçılarını, yöresel tatların ustalarını ve kent Konseyleri temsilcilerini bünyesinde barındıracak.
Odunpazarı’nın tarihini, kültürünü, müzelerini ve lezzetlerini tanıtacak.
Amaçları arasında, Eskişehir’in tarihi noktası yukarı mahallesinin turizmde de gözde olabilmesi için tarihi dokusuyla değer taşıyan, geleneksel yemekleriyle, lületaşı, seramik ve camıyla Eskişehir’e can veren, çekim merkezi olan Odunpazarı’nın insana dokunan anlamını daha anlaşılır şekilde halka götürmeyi, Odunpazarı’ndaki yaşanılır hayatı göstermek bulunuyor.
Derneğin Başkanı genç bir otel yöneticisi Deniz Demir yapıyor, yönetim kurulu da genciyle, deneyimlisiyle, heyecanlı bir yapıda.
Odunpazarı’nın en kısa sürede turizmde bir sıçrama yapması en büyük hedefleri.
Zaten dernek bünyesindeki insanlar da hem bu sıçramayı yaptırabilecek, hem de bu sıçramadan kent ekonomisiyle birlikte yararlanacak kesim.
Eskişehir’de şu anda turizme hizmet verebilecek 52 otel bulunuyor,
Odunpazarı 300’e yakın eviyle, külliyesi, camileri, çeşmeleri canlı ve renkli sokaklarıyla ticari hareketliliği ve tarihi dokusuyla kentin belleği, kentin müzesi konumunda.
Derneğin bünyesinde sadece otelciler bulunmuyor elbet, bölgedeki turizmi hizmet veren tüm işletmeler bünyede yer alıyor.
Perşembe günü de bir lansman ile dernek tanıtılacak.
Neden Odunpazarı diye sorduğumda ise dünyada artık lokal turizm hareketlerinin ön plana çıktığını belirtti genç başkan Deniz Demir.
Odunpazarı isminin de bu amaçla seçildiğini belirtti.
Önemli işler yapacaklarını düşünüyorum, kentin ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.