Vehici Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı Konferans Salonu’nda, 27 Şubat 1948 yılında Yugoslavya yönetimi tarafından Makedonya'da Türklerin milli ve manevi değerlerini korumak için kurulan Yücel Teşkilatı'ndan idam edilen 4 gencin anısına düzenlenen söyleşi, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

ERBALDER’den Yücel 1

Söyleşinin açılış konuşmasını gerçekleştiren ERBALDER Başkanı Neziha Bilen, Yücel Teşkilatı’nın Balkanlar’da milli ve manevi değerlerini korumak, Türk kültürünü, örf, adet ve geleneklerini yaşatmak için kendini adayanlara öncülük yapmış bir örgüt olduğunu söyledi. Yücelciler’in çok ağır bedeller ödeyerek verdikleri mücadeleyle Balkanlar’daki tüm Müslüman topluluklarına unutulmaz bir örnek olduğunu aktaran Bilen, ‘‘Onların izlerini; Türmenistan’daki Basmacılık Hareketi’nde, Dr.Sadık Ahmet’in öncülüğünde Batı Trakya Türklerin Milli Direnişi’nde, Bulgaristan Türklerin asimilasyona karşı verdikleri mücadelede görebiliriz. 75 yıl önce hayatını yitiren Yücel Teşkilatı şehitleri ve bu kutsal davaya canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz’’ şeklinde konuştu.

ERBALDER’den Yücel 2

Bilen’in konuşmasının ardından Araştırmacı-Yazar Eren Atala Eriş, Yücel Teşkilatı’nın Balkanlar’da verdiği mücadeleleri, gördükleri baskıları örnekler vererek katılımcılara aktardı.
(Onur Şentürk)