En büyük zaferimiz

Türk milletinin en büyük zaferlerinden olan 30 Ağustos Zafer Bayramı, bugün tüm Türkiye’de coşkuyla kutlanacak.

GÜNCEL 29.08.2019 - 17:53 29.08.2019 - 17:53

Eskişehir’deki törenler de saat 9.30’da tebriklerin kabul edilmesiyle başlayacak. Törenler saat 10.00’da Atatürk Bulvarı’ndaki etkinliklerle devam edecek. Akşam saat 21.00’de ise Porsuk Çayı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından fener alayı düzenlenecek.

Zafer nedeniyle Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen birer mesaj yayınladı.

Vali Çakacak, mesajında, 30 Ağustos 1922'de Türk milletinin şanlı ordusuyla emsalsiz bir kahramanlık destanı yazdığını vurguladı.

Türk milletinin bu destanla, milli hakimiyet, birlik ve beraberlik anlayışıyla, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere büyük bir ders verdiğini vurgulayan Çakacak, şunları kaydetti: "Türk milleti hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zaferi, aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Büyük bir coşkuyla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor, Eskişehirli hemşehrilerimin ve aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum."

 

BÜYÜKERŞEN’İN MESAJI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, tarihin hiçbir döneminde esaret ve işgal altında yaşamamış bir ulusun bireyleri olarak, 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yıldönümüne ulaşıldığını vurguladı.

Büyükerşen mesajında şu görüşlere yer verdi. “Bu tarih aynı zamanda, Türk insanının tebaa olmaktan çıkıp, tüm bireylerinin aynı ve eşit haklara sahip olduğu, bağımsız bir devlet olmasının da başlangıcıdır. Lozan Anlaşması, sonrasında Atatürk ilke ve devrimleri ışığında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 Ağustos ruhunun verdiği güç ve güvenle bugünlere gelmiştir. Ve bugünlerden geleceğe aynı güç ve aynı güvenle uzanacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, çocuğuyla yetişkiniyle birlikte, adalet, barış ve huzur içinde yaşaması hepimizin ortak temennisidir. Bunu hayata geçirmenin görevi de, bu Cumhuriyetin insanları olarak hepimize düşmektedir. Bunun ilk şartı da, Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolunda ilerlemektir.” (HM)

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.