Radyo ve Televizyon Üst Kurulu veya kısaca RTÜK, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşudur. Üyeleri TBMM Genel Kurulu tarafından siyasi partilerin adayları arasından seçilir. 1994 yılında hayatımıza giren RTÜK dokuz üyeden oluşuyor.

Siyasi Partilerin gösterdiği adaylar arasından seçilen üyelerin şu andaki dağılımına göre 4 AKP, 2 MHP, 2 CHP ve 1 de HDP tarafından bildirilen üyeler var.

RTÜK’ün 9 ay kadar da başkanlığını Eskişehir’in gurur duyduğu bilim insanı Prof. Dr. Orhan Oğuz da yapmıştı.

Bunu da hatırlattıktan sonra başta medya dünyası olmak üzere, siyasilerden, sivil toplum kuruluşlarından, aydınlardan büyük tepki alan RTÜK’ün TELE 1 ve Halk TV’ye 5’er gün ekran karartma cezasına.

 

***

Şu anda çok geniş halk kitlesi tarafından izlenen bu iki muhalif televizyon kanalı, tarihi önümüzdeki günlerde belirlenecek günlerde kararacak.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kararın oyçokluğuyla alındığını belirtirken, Üst Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak" dedi

RTÜK'ün verdiği cezaya neden olan yayınlar ise Diyanet İşleri Başkanı, 2. Abdülhamit ile Türkiye'nin Mısır'a yönelik dış politikasına eleştiriler olarak açıklandı

 

***

Çok eskilerde de ekran karartmalarını yaşadı bu ülke.

O zaman RTÜK yoktu. Verilen ceza nedeniyle ekran kapkara olurdu.

Bir süre sonra çirkin olduğu görüldü ve vazgeçildi.

Sonraları, kara ekran üzerine beyaz yazıyla karartma kararı yazılmaya başlandı.

Bakıldı öyle de çirkin oluyor.

Ceza yerine belgeseller yayınlanmaya başlandı.

RTÜK’ün 26 yıllık tarihinde ilk karartma kararıdır bu.

Kurulduğu 1994 yılından bu yana hiç karartma kararı verilmemiş.

Ne dedi merkezi Ankara’da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Kara ekranlar, aslında suratlarının karasıdır.”

 

***

Uzun süre Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Genel Başkanlığı görevini de sürdüren Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, bütün basın kuruluşlarına birlik çağrısında bulundu.

Basın kuruluşlarının şu andaki önceliğinin birlik içinde olmaları olduğunu da belirten Bilgin, basına karşı yapılan saldırılara hep birlikte karşı kaymok gerektiğini de ifade etti.

 

***

Ekran karartmaya karşı vatandaş da şu anda çok tepkili.

Karartma başladığında kendine göre bir takım önlemler alacaklar.

Örneğin, ekranı karartılan televizyonlarda izledikleri programların saatlerinde o televizyonları açacaklar, başka televizyon seyretmeyecekler gibi…