Dört mevsim lastik Eskişehir’de riskli

Doğru lastiği seçmek önem kazanırken uzmanlar, özellikte Eskişehir gibi karasal iklim bölgelerinde dört mevsim lastiklerin risk taşıdığı uyarısında bulunuyor.

GÜNCEL 25.09.2021 - 22:16 27.09.2021 - 11:55

Yaklaşan kış mevsimi hazırlıklı olmak için araç sahiplerinin doğru lastiği seçmeleri önem kazanırken, uzmanlar, özellikte Eskişehir gibi karasal iklim bölgelerinde dört mevsim lastiklerin risk taşıdığı uyarısında bulunuyor.

Araç lastiği satışı yapan İlker Demir, dört mevsim lastiklerin oluşturabileceği risklerden bahsetti. Dört mevsim lastiklerin ılıman iklim kuşağında bulunan illerde kullanılması gerektiğini söyleyen Demir, “Dört mevsim lastikler, ılıman iklim kuşağında olan yerlerde talep gösterilecek lastiklerdir. Özellikle İç Anadolu Bölgesi veya Doğu Anadolu Bölgesi gibi yerlerde faydasından çok zararı olan lastiktir. Çok az araba kullanan kişiler 4 mevsim lastikleri bahsettiğim bölgeler harici yerlerde tercih edebilir. Türkiye’nin çoğunluğu bölgesi karasal iklim kuşağına sahip olduğu için yazımızda sert kışımızda sert. Bu 4 mevsim lastik verimli olmaz. Kayar, ses yapar ve can güvenliğine de tehlikeye atar” diye konuştu.

Dört mevsim lastiklerin kış lastiklerine daha yakın olduğunu söyleyen İlker Demir, yakıt tüketimini arttırdığını ifade etti. (İHA)

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.