Eskişehir son yıllarda bir biri ardına doğa mücadelesi veriyor.

Her türlü alanda “Adalet” arayışları sürerken Eskişehir de doğa için adalet aranıyor.

Alpu’ya kömürlü termik santrali, Kaymaz’da siyanürlü altın arama derken şimdi de Beylikova, Sivrihisar ve Mihalıççık’ı ilçelerini kapsayan demir ve nikel maden alanlarında 200 bin ağacın katledilmesi olayıyla karşı karşıya.

Söz konusu maden ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘ÇED Olumlu Kararı’ vermesinin ardından 1.555,47 hektarlık kısmı orman arazisi, 99,29 hektarlık kısmı ise tarım arazisi olan bölgede yaklaşık 200 bin ağacın yok olması söz konusu.

Ormanlar kolay yetişmiyor.

Bir taraftan orman yangınlarını önlemek için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz, diğer taraftan mevcut ormanlık alanlardaki onbinlerce ağacı kendi ellerimizle yok ediyoruz.

 

***

Eskişehir Çevre Derneği, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı ile birlikte bilirkişi incelemesi öncesi “Eskişehir Kıymetlidir” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü inceleme sonucunda doğa için, yaşam hakkı için ve Eskişehir için doğru olan kararı beklediklerini belirttiler.

Milletvekilleri bu konuda, ülkenin yer altı kaynaklarının değerlendirilmesine karşı olmadıklarını, ancak madencilik yapılırken bu toprakların doğasının zehirlenmemesinin de gerekli olduğundan söz ediyorlar.

ÇED raporundan görüldüğü ve uzmanların aktardığı bilgilerde çok geniş bir alana keyfi yetki verilerek madencilik yapılmasının önü açıldığını ileri sürüyorlar.

 

***

Ağaçların kesilmesinin yanı sıra içme suyunun zarar görme olasılığı büyük. Etkilenen üç ilçenin halkı bu madenin yapılmasını istemiyor.

Milletvekili Jale Nur Süllü de “Bize cevap dahi vermeye tenezzül etmemeleri, bu yapılan çalışmaların ne kadar bilinçsizce yapıldığının göstergesidir. Eskişehir’i korumaya kararlı vatandaşlarımızla direniyoruz. Maden çalışması sürecinde oluşacak 1milyon tona yakın sülfür atığı sızıntılarının yer altı sularını kirletme tehlikesi var. Bakanlığın böyle bir katliama onay vermesini kabul etmiyoruz. Eskişehir Kıymetlidir ve şehrimizi korumak için mücadele edeceğiz.” Diyor.

 

***

Eskişehir’i yakından ilgilendiren çevre ve doğa olaylarında nedense iktidara mensup milletvekillerini pek göremiyoruz.

Doğayı ve çevreyi kirletmeye, insan sağlığını tehlikeye düşürecek bu tür davranışlarda CHP milletvekilleri ön planda.

Termik santral olsun, altın arama olsun ve son olarak ağaçların yok edilmesinde iktidar partimi milletvekilleri ve yöneticilerini göremiyoruz.

Hicri Sezen Parkı’nda betonlaşma yapıldığını ileri süren iktidar partisi mensuplarının aynı duyarlılığı bu gibi olaylarda da göstermelerini bekliyoruz.