TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday, Eskişehir- Alpu’da kurulması planlanan kömürlü termik santral projesine ait çıkan nihai ÇED Raporu eksiklikleri ile ilgili hazırladıkları ve kitapçık olarak yayımladıkları raporu, Gündüzler Mahallesi halkı paylaşacaklarını duyurdu.

 Söz konusu ÇED Raporu’nun kamuoyu yeterince bilgilendirilmeden tamamlandığını ifade eden Ayday “Raporda bölge halkının nasıl etkileneceği, yer altı ve yer üstü sularının faaliyet bileşenlerinin nasıl etkileneceği ve daha birçok konuda kopukluklar ve eksiklikler olduğunu tespit ettik. Yayımladığımız rapor ile vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Gündüzler Mahallemiz de santralden en çok etkilenecek bölgelerimizden birisi. Bu yüzden Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak Salı akşamı mahalle sakinleri ile bir araya gelecek, gerek soru cevap gerekse sunumlarımızla mahalle sakinlerini bilgilendireceğiz.”dedi.

 

BÜYÜKERŞEN’E TESLİM ETTİ

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan “Eskişehir Termik Santral Projesi Nihai ÇED Raporunun Değerlendirilmesi” yayını Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e teslim edildi.

Gözden kaçırmayın

Parkurcuların akrobasileri izleyenlere adrenalin salgılatıyor Parkurcuların akrobasileri izleyenlere adrenalin salgılatıyor

2017 yılı son aylarında yapımı planlanan Eskişehir yerleşim yerinin doğusunda ve yerleşim yerine çok yakın olan Alpu Termik Santral’i için hazırlanan ÇED Raporu konusunda TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesinin öncülüğünde çalışma grubu oluşturdu. Kısa süre içinde ÇED Raporu Jeoloji Mühendisliği açısından değerlendirdi. Bu ÇED Raporunun eksiklerini belirledi ve bu konuda kamuoyunun doğru bilgilendirmesi için çalışmalarını bir yayın olarak hazırladı. Hazırlanan yayın Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday tarafından takdim edildi. Sayın Büyükerşen hazırlanan yayının öneminin büyük olduğunu belirtti ve yayını hazırlayanlara teşekkür etti. Bu yayının Eskişehir yerleşim yeri yakınına kurulması planlanan termik santralin teknik ve bilimsellik dışı olduğunun ispatlaması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Bu yayındaki bilgilerin bu konuda yapılan mücadeleye ışık tutacağını ve güç vereceğini belirten Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday ise, TMMOB’nin her zaman halkın yanında olduğunu, bilimsellik dışı işlerde kamuoyunu bilgilendirmek görevinin TMMOB’nin kuruluş amaçlarının başında geldiğini söyledi.