10.05.2017, 09:44

Babasının yolunda

7 Haziran seçiminde AKP’nin adayları açıklandığında üçüncü sıra adayı olan Emine Nur Günay ismi pek bilindik bir isim değildi. Yakın çevresinin dışında Eskişehir’de çok fazla tanıyan da yoktu. Seçim çalışmaları sırasında kendisini tanıma fırsatını bulduk. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekonomi baş danışmanı, Prof. Dr. Geçen süreçte Eskişehir’in eski milletvekillerinden Yusuf Cemal Özkan’ın kızı olduğunu da öğrendik. 7 Haziran seçimleri oldu, AKP iki milletvekili çıkarınca Emine Nur Günay seçilemedi. Asıl görevine devam etti. Ama Eskişehir’den de kopmadı. Hemen ardından gelen 1 Kasım seçimlerinde Günay, yine 3. Sıradaydı. Listede bir değişiklik yapılmış Salih Koca aday yapılmamış, yerine Harun Karacan getirilmişti. Başbakan’ın baş danışmanı yine üçüncü sıradaydı. Emine hanım bu kez daha gayretli göründü gözümüze. Ziyaretler, sohbetler, basın toplantıları, vatandaş ile iç içe bir görünüm sergiliyordu. 29 Ekim günü bir özelliğini daha öğrendik. Kendisi usta bir dalgıçtı. Eşiyle birlikte 29 Ekim’de Cumhuriyet için daldı ve suyun altında bayrak açtı. Güzel bir etkinlikti. 1 Kasım’da AKP’nin oy patlaması doğal olarak Eskişehir’e de yansıdı ve Emine Nur Günay Eskişehir milletvekili oldu. Her an gülen yüzüyle, sempatik davranışlarıyla Günay’ı sevmişti Eskişehirli.

***

Babası, 16. Dönem milletvekili Yusuf Cemal Özkan’ı tanımış gazetecilerdenim. Politika yaptığı, hatta milletvekilliği yaptığı dönemlerde kendisini izleyen bir gazeteci olarak, efendi, sakin, mütevazı, yardımsever bir insan olarak tanıdık kendisini. Türkiye’nin o çalkantılı döneminde milletvekilliği yapıyordu Yusuf Cemal Özkan. 1977-1980 arası kolay yıllar değildi. Nitekim milletvekillikleri de 3 yıl sürdü, TBMM lağvedilmişti.

***

Seçimden önce Emine hanım hep “Emine Nur Günay”ı kullandı. Seçimden sonraki açıklamasında buna Özkan’ı da eklemişti. Emine Nur Günay Özkan olarak imza atmıştı. Bir anlamda babasına saygısını gösteriyordu. Nitekim kendisine partisi tarafından yapılan fotoğraflı jest de oldukça mutlu etmişti. Çalışmaları, projeleri, halkla iç içe olmasından dolayı kendisine rol model olarak babasını seçtiğini dile getirdi Günay Özkan, “Milletvekilliği sürecimde babamın açtığı yolda devam edeceğim. Onun başlattığı birtakım projeler var. İlçelerin kalkınmasına ve yerel kalkınmaya çok önem verirdi. İlçelerimizin kalkınmasına yönelik, babamın yolundan devam edeceğim. Eskişehir’den kopmayacağım. Hayallerim gerçek oldu ve babamın çizgisinden devam edeceğim” dedi. Yol haritasını ortaya koymuştu. Babası 16. Dönem milletvekiliydi, kendisi aynı zamanda Eskişehir’in plaka numarası olan 26. Dönem milletvekili oldu. Başarılar.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.