5’inci Gençlik Kurultayı yapıldı

Eskişehir Türk Ocağı tarafından bu sene 5.si düzenlenen Gençlik Kurultayı, Anadolu Üniversitesi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde, ilimizin bilim ve kültür dünyâsından seçkin simaları ile Türkiye’den ve Türk Dünyasının muhtelif ülkelerinden yaklaşık 100 gencin katılımıyla, başladı.“Dilde, Fikirde, İşte birlik yolunda Türk Dünyâsının Çeyrek Asrı” temasının işlendiği Kurultayın 6 Mayıs Cumartesi günü sabah 09.00 da başlayan açılış törenine, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğ

GÜNCEL 08.05.2017 - 21:07 08.05.2017 - 21:07

‘TÜRKÇE EĞİTİM YAYGINLAŞITIRILMALI’


Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Türk Dünyası ile ilgilenmenin ne kadar önemli olduğunu anlattığı konuşmasında, Türk Dünyasında ve çevre ülkelerde Türklere ve Türkçeye duyulan ilgi ve sevgi konusunda yaşadığı olaylardan örnekler verdi ve söz konusu ilgi ve sevginin daha da artırılabilmesi için, yabancılara yönelik Türkçe eğitimini yaygınlaştırmanın son derece önemli olduğunu belirtti. A.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Koparan, konuşmasında, “bu kurultayın, geleceğin güçlü ve müreffeh Türkiye’sini inşa edecek donanımlı ve mefkûre sahibi gençlerin zihnî ve fikrî gelişimlerine katkıda bulunacağına inandığını” söyledi. Gençlik Kurultayının açılış konuşmasını yapan Prof.Dr. Orhan Kavuncu’ da, Türk Dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. Prof.Dr. Kavuncu, konuşmasında, gençlere, “inandıkları fikirleri gerçekleştirme konusunda azimli olmaları gerektiğini” de söyledi ve “1975 yılında Sovyetler Birliği yıkılacaktır” denilmiş olsaydı, buna kimse inanmazdı; oysa, bundan on beş yıl sonra Sovyetler Birliği darmadağın oldu. O hâlde, karşınıza çıkan engeller sizi ürkütmesin. Siz hedefinize ulaşmak için var gücünüzle çalışın. Bu çalışmanızın semeresini muhakkak alacaksınız. Siz alamazsanız bile, sonraki nesillere iyi bir miras bırakmış olursunuz’’ dedi.


GENÇLERE ÖĞÜT VERDİ


Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Bundan 105 yıl önce, Türklüğün en buhranlı dönemlerinden birisinde kurulan Türk Ocakları’nın, imparatorluğun yıkıntıları üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük rol oynadığını belirtti ve Türk Milletinin geleceğe güvenle bakabilmesi için donanımlı ve mefkûre sahibi nesiller yetiştirmek gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda yaptıkları çalışmalardan örnekler veren Prof. Dr. Ünal, Gençlik Kurultayına katılan gençlere, kendilerini ilmî, fikrî ve zihnî yönden geliştirmeleri konusunda çeşitli öğütlerde bulundu ve “şuncu-buncu olmayın, kimsenin adamı olmayın, kendiniz olun” dedi. Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları Eyüp Ersegün Kahraman’ da, konuşmasında “Gençlik Kurultayının, gençlerin hayata hazırlanmalarında, entelektüel yetenekleri ile, sistemli düşünme ve düşündüklerini sözlü ve yazılı olarak ifada yeteneklerinin gelişmesinde; geleceğin Türk Dünyasını yönetecek olan gençlerin tanışıp kaynaşmalarında; ayrıca Türk Dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda farkındalık oluşmasında büyük katkı sağlayacağını” belirtti ve katılımcı gençlere teşekkür etti. Kurultayda, öğleden sonra oturumlara geçildi. Her oturumun ─İsmail Gaspıralı, Ebulfez Elçibey, Mehmet Emin Yurdakul, Alihan Bökeyhan gibi─ Türk Dünyasının timsal şahsiyetlerine atfedildiği Kurultayda, 20 katılımcı genç, Türk Dünyasında, Türkistan Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmasından sonraki süreçte yaşanan gelişmeler, sorunlar ve bunların çözümüne ilişkin önerileri ihtiva eden tebliğlerini sundular. Kurultayın ilk günü, saat 19,30 da sona erdi. Topluca yenilen akşam yemeğinin ardından Eskişehir Türk Ocağı’nın Sivrioğlu Konağındaki merkezine giden katılımcı gençler, burada günün yorgunluğunu giderdiler ve kendi aralarında sohbet ettiler. Kurultayın ikinci gününde de yaklaşık onbeş genç tebliğlerini sunacak ve öğleden sonra, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu coğrafya olan Söğüt-Bilecik yöresindeki tarihi mekânlar topluca ziyaret edilecek.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@